Gå til hovedindhold

Nørre Snede Skole på opmærksomhedsliste – uenighed om retningen frem

Politisk indblik

Politisk indblik – af Peder Fenger

Nørre Snede Skole er havnet på Styrelsen for Undervisning og Kvalitets liste over skoler med bekymrende kvalitet. Baggrunden er især resultaterne i matematik ved 9. klasses afgangsprøver, hvor en for stor andel af eleverne de seneste to år ikke har opnået karakteren 02 eller derover.

I Midt- og Vestjylland figurerer i alt 13 skoler på listen.

Flere indikatorer tæller

En skole kan komme på opmærksomhedslisten, hvis den over to år lever op til en række kriterier, herunder:

Under 80 procent af eleverne opnår mindst 02 i dansk og matematik ved 9. klasses prøver

Et karaktergennemsnit, der ligger mindst 0,5 karakterpoint under den socioøkonomiske reference

Lav andel gode resultater i nationale test (for skoler uden afgangsprøver)

Højt elevfravær

Lav trivsel blandt eleverne

Vurderingen omfatter alene elever i almenklasser.

Formand: ”Vi ser et andet billede”

Formanden for Børne-, Kultur- og Fritidsudvalget i Ikast-Brande Kommune, Thomas Østergaard, afviser, at skolen generelt skulle være i problemer.

Til TV Midtvest udtaler han:

– Vi har en skole, som på alle parametre klarer sig rigtig, rigtig godt. Grundlæggende leverer Nørre Snede Skole en god indsats.

Dermed tegner der sig et andet billede lokalt end det, der fremgår af den nationale kvalitetsvurdering.

Samtidig debat om fælles ledelse

Sagen falder sammen med en politisk beslutning om ledelsesstrukturen. På byrådsmødet 2. februar besluttede et flertal i Ikast-Brande Kommune at samle den øverste ledelse for Ejstrupholm Skole og Nørre Snede Skole under én fælles skoleleder.

Baggrunden er blandt andet, at skolelederstillingen i Ejstrupholm har været vakant siden august 2025. Ifølge byrådets referat er målet at skabe en mere robust og bæredygtig organisering. Politikerne understreger, at der er tale om et kvalitetsløft – ikke en besparelse – og at begge skoler fortsat bevarer egne distrikter, bestyrelser og lokal forankring.

Medarbejdere advarer

Blandt medarbejderne er der imidlertid betydelig skepsis.

Både Lokal-MED på de to skoler, tillidsrepræsentanter, medarbejderrepræsentanter, Sektor-MED Skole samt Herningegnens Lærerforening peger på, at hver skole bør have sin egen øverste leder.

Bekymringerne handler især om:

Mindre daglig, fysisk tilstedeværende ledelse

Risiko for at pædagogisk ledelse tæt på praksis svækkes til fordel for administration

Negativ påvirkning af arbejdsmiljø og trivsel

Tab af stabilitet i en periode med både organisatoriske og fysiske forandringer

Ejstrupholm Skole står desuden over for et større byggeprojekt, som ifølge medarbejdersiden kræver øget ledelsesopmærksomhed.

Samtidig fremhæves det, at de to skoler i dag kun har et begrænset samarbejde, og at stærke lokale fællesskaber kan blive udfordret af en fælles ledelse.

To fortællinger – én fremtid

Hvor politikerne taler om styrket kvalitet og en mere bæredygtig struktur, advarer medarbejderne mod svækket nærvær og pædagogisk ledelse.

Samtidig viser de nationale tal udfordringer i afgangsprøverne – noget, som kommunens politiske ledelse ikke genkender i det daglige billede af skolen.

Hvordan kombinationen af nye ledelsesrammer og fokus på faglige resultater kommer til at påvirke Nørre Snede Skole, vil først vise sig i de kommende år.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Gospel
    Gospel
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Meny
    Meny
  • Brande
    Brande
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Ophav
    Ophav
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Meny Sdr. Omme
    Meny Sdr. Omme
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • BGU
    BGU
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Drantum
    Drantum
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste

    Kalender

    24 feb.

    Generalforsamling i Brande Antenneforening

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård
    24 feb.

    Brande Antenneforening afholder generalforsamling

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    25 feb.

    Røde Kors Brande afholder generalforsamling

    Arrangør: Røde Kors Brande
    Sted: Sognegården i Brande
    26 feb.

    Ekstraordinært generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.