Skip to main content

Brande Fjernvarmes slutreplik

Af Henrik Kraglund, formand for Brande Fjernvarme

I denne uges udgave af Brande Bladet redegør borgmester Carsten Kissmeyer (CK) for kommunens betænkelighed ved at stille en kommunal garanti for et lån på ca. 80 mio. kr. i Kommune Kredit til Brande Fjernvarme (BF). Den kommunale garanti overfor BF ville herefter udgøre ca. 3.000 kr. pr. indbygger i kommunen, udtaler CK.

Jeg har nævnt for CK, at Horsens Kommune i disse år investerer ca. 10.000 kr. pr borger (ca. 870 mio. kr.) i udbygning af fjernvarmen. Nævner jeg igen – bare for perspektivets skyld!

AMBA

Jeg har også nævnt for CK, at BF er et forbrugerejet selskab (et AMBA, som i øvrigt også KMC er det), og just derfor hæfter forbrugerne for værkets gæld. Og ikke kommunen. Kommunens risiko er derfor praktisk taget ikke-eksisterende. Derfor burde CK på energi-konferencen havde gjort ejerstrukturen klar. Men så havde der jo ikke været en lokal ”case”!

BF havde ikke forudset det pludselige og politisk håbløse lovforslag vedr. ændring af afgiftsystemet. Og så alligevel. I det projektforslag vedr. udbygning af fjernvarmenettet, som byrådet godkendte den 17.5. 2016 havde BF nemlig medtaget en ”Plan B”. Den-ne plan går BF nu i gang med at realisere. Mere herom sidenhen.

Tilslutningspligt

BF har ikke noget udtalt ønske om at kommende forbrugere skal pålægges tilslutningspligt. Men da kommunen tilsyneladende gerne ser tilslutningspligt pålagt kommende forbrugere, vil BF overveje at lade politikerne afgøre spørgsmålet. Det kan snart blive aktuelt, idet BF i løbet af temmelig kort tid vil kunne aflevere et projektforslag til byrådet omhandlende tilslutning af de resterende boliger i Brande.

Etapevis udbygning

BF har over det seneste år holdt flere møder med kommunen, hvor værkets store investeringsomfang har været nævnt. BF er ikke på noget tidspunkt blevet spurgt, om investeringen måske kunne opdeles i flere portioner. For selvfølgelig kan det lade sig gøre. Og det gør vi så.

Hvile-i-sig-selv-princippet

Fjernvarmeværker må ikke give overskud, siger lovgivningen. Hvis der er indbetalt for meget af forbrugerne, skal pengene straks tilbagebetales til forbrugerne. Denne ”lov” overholder BF til punkt og prikke. Vi sænker derfor igen varmeprisen for den kommende sæson. Og så lader vi andre mere kreative værker om at pelse fjernvarmeforbrugerne på så gennemskuelig vis, at kun politikerne er ude af stand til at se urimeligheden i den forskelsbehandling, som fjernvarmeforbrugere bliver udsat for.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Menu
    Menu
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Sommerfest
    Sommerfest

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.