Gå til hovedindhold

Vi er kede af at heden ender i skov

Brandlund Hede

For Anette og Vagn Krogstrup har Brandlund Hede altid været et yndet sted at gå daglige ture.

I sine yngre dage løb Vagn også rundt på heden på de mange stier der går rundt i området, men nu er det hele ved at gro til i birketræer og stierne er så småt ved at forsvinde.

Hvorfor spøger parret!

Af Villy Guldbrand Jensen

- Vi har altid nydt at gå ture på heden og har gennem de sidste 40 år altid været glade for at nyde udsigten og lyngen, men de seneste år er der sket en stor forandring, fortæller Vagn Krogstrup.

Nu vælter der små birketræer op i området og snart vil de lukke til og dermed forsvinder heden og i stedet får vi en skov.

Det synes vi er synd.

Vi har henvendt os til kommunen og gjort dem opmærksom på at der findes en gammel fredningsbestemmelse der pålægger kommunen at opretholde nogle markerede stier i en bredde af 2 meter og desuden sørge for at diverse træer skal fjernes.

- Jeg har som svar fra kommunen fået at vide at det er korrekt at fredningen pålægger kommunen et ansvar og at kommunen skal vedligeholde stierne.

De fortæller samtidig at de vurderer at de eksisterende stier i Brandelund Hede opfylder fredningens bestemmelser, hvilket jeg er lodret uenig i, fortæller Vagn Krogstrup.

2 køer klarer afgræsningen

I den ene indhegning går der to køer der skal sørge for at holde græsvæksten nede, men en tur på heden viser at de ikke magter opgaven.

Og især ikke at holde birketræerne nede.

Ikast-Brande Kommune skriver da også til Vagn Krogstrup at det ikke er mere græsning i sig selv, der er løsningen. Målet er at finde en kombination af naturplejetiltag, der bedst sikrer at området også fremadrettet bevarer sin karakter som hede- og moseområde.

Man mener også fra kommunens side at stierne ikke skal fremstå som grusbelagte eller befæstede stier, men at fredningen giver mulighed for ændrede stiforløb.

Ikast-Brande Kommune har i 2026 indgået et samarbejde med Ørbæklund, hvor en frivillig plejegruppe løbende arbejder med manuel bekæmpelse af birketræer ved at knække toppene af dem.

Området ændrer sig

Brande Bladet var med på en tur rundt på heden og vi kunne ved selvsyn konstatere at området ændrer sig.

Stierne er ikke nær så fremkommelig som tidligere.

Flere steder lukker lyngen til hen over stien.

Det har en selvforstærkende virkning.

Jo færre der bruger stierne jo hurtigere forsvinder de, og specielt gangbesværede bliver udelukket fra at gå en tur på heden.

Men det der er lige så slemt, er den store tilvækst af træer i området – specielt birk – som efterhånden lukker flere områder til, så udsigten til store lyngarealer forsvinder.

På toppen af Brandlund Hede står bænken som Give Steel forærede til Brande City som gave for tre år siden.

Bænken blev placeret ved et egetræ på toppen og meningen var at folk der gik en tur på heden kunne sætte sig ned og nyde udsigten over heden og ind over Brande.

I dag er der groet nye træer op hele vejen rundt om bænken, så udsigten er væk, og for at komme op til bænken skal man forcere ikke kun lyngen men også en lang række mindre træer der hurtigt gror til. 

For to hundrede år siden opdyrkede beboerne i Brande heden og gjorde den til landbrugsjord.

Spørgsmålet er nu om vi skal gå den anden vej og redde den del af heden vi stadigvæk har i nærområdet.

Løbende fokus

Vi har kontaktet Ikast-Brande Kommune og forelagt dem de problematikker Vagn Krogstrup ridser op.

Her lyder svaret bl.a.: 

Brandlund mose/hede er et område som forvaltningen har løbende fokus på og man anerkender at birkeopvækst er en kendt udfordring på hedearealer og at man i januar 2026 gennemgik området hvor den øgede afgræsning blev vurderet, og man kom til det resultat at afgræsningen har en positiv effekt, men at det ikke alene er tilstrækkeligt til at holde birkevæksten nede.

Det er bl.a. derfor man har lavet en aftale med Ørbæklund om et samarbejde med manuel bekæmpelse af birketræerne.

En afbrænding af heden for at skabe ny vækst ser man heller ikke som en mulighed da heden ligger tæt på bymæssig bebyggelse.

Målet for området er stadigvæk at området udvikler sig som et værdifuldt hede- og moseområde med mulighed for at offentligheden kan færdes i området på stier.

Brandlund Hede
Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Camp35
    Camp35
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • BGU
    BGU
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • AJ Ruden
    AJ Ruden

    Kalender

    28 aug.

    40 års jubilæum AJ Ruden

    Arrangør: AJ Ruden
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.