Skip to main content

Ventelisterne stiger til plejeboliger

Morten Bak

Ventelisterne til plejeboliger stiger kraftigt i både Ikast og Brande – vi bygger plejeboliger i Ikast, MEN det planlagte byggeri i Brande er ikke påbegyndt, selvom det er vedtaget at byggerierne skal følges ad. Tankstationen er revet ned, penge til byggeri er afsat i kommunens budget, men intet er sket. Det accepterer vi ikke i Fælleslisten. Når det er vedtaget i budgettet skal det også udføres. I første omgang skal der tilbygges samlingssal og servicebygning og i overslagsårene (kommende budgetter) skal der bygges plejeboliger.

Engparken har 44 plejeboliger og hele 10 stod på venteliste ved seneste opgørelse. Derfor vedtog byrådet i ren panik at nedlægge de lokale aflastningspladser og samle det i Engesvang. Det giver 2 plejeboliger mere og bedre udnyttelse af aflastningen og spare kommunen penge, MEN vi har brug for lokale pladser. Ikke alle finder det optimalt med aflastning i Engesvang. Rehabiliteringen i Engesvang for stor ros, men aflastning bør ligge lokalt.

Det tager ca. 4 år inden byggeriet af nye plejeboliger står klar – der er ikke godt – vi skal i gang nu. Fælleslisten vil arbejde for lokale plejeboliger og lokale aflastningspladser.

Morten Bak, Byrådsmedlem, Fælleslisten

LÆSERBREV

Kommentarer

Submitted by Anne-Lise Antonsen (not verified) on Mon, 6 Nov 2017 - 19:40

Det hjælper ikke at bygge flere plejeboliger på engparken, før plejen bliver bedre, dvs. At bemandingen er den samme som på Frisenborg.Jeg kan ikke forstå der skal være så stor forskel i samme kommune. Jeg har oplevet begge steder da min far har været der.

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp
  • sport
    sport

    Kalender

    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    07 Jan.

    Suppeaften i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Cafe Tankefryd
    12 Jan.

    Årsmøde i Aktivitetscenter Bavnehøj

    Arrangør: Aktivitetscenter Bavnehøj Nr. Snede
    Sted: Aktivitetscentret Bavnehøj
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.