Skip to main content

Vejen til bruden gik over uvejr i telt...

-Den 6. april klokken 18.30 sådan cirka var det 52 år siden, jeg første gang mødte min kone – så præcist, men med et lunt glimt i øjet husker Erling Holm Jensen sit møde med Tove – den 20. april for 50 år siden gav de hinanden deres ja.
Bag deres første møde gemmer sig historien om en ung tømrersvend fra Brande, som sammen med sin makker var sendt til Odsherred på Sjælland for at bygge sommerhuse.
-Vi havde et telt med, som vi skulle bo i, men det blev dårligt vejr, Toves moster og onkel, som havde en ejendom i nærheden, syntes det var synd for os, så de inviterede os til at overnatte på gården. Her havde vi siden fast kost og logi, hver gang vi arbejdede i området, husker Erling.
-Min kusine var meget interesseret i to logerende og hun syntes, jeg også skulle komme og ”se” dem – og nu ser du resultatet, tilføjer Tove, mens hun skænker kaffe.
Læs hele artiklen i Brande Bladet...

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport
  • 50
    50
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.