Gå til hovedindhold

Varetægtsfængsling forlænget igen

Den 46-årige mand fra Brande-området, der har siddet varetægtsfængslet siden midten af august for trusler, har fået sin varetægtsfængsling forlænget med yderligere fire uger, så den nu løber til 31. januar.

Om eftermiddagen torsdag d. 15. august sendte politiet et større antal patruljevogne til en adresse på Skærlund Mosevej ved Blåhøj, hvor den 46-årige mand havde truet sin bror med en pistol, angiveligt på grund af nogle alvorlige familiestridigheder. I første omgang lykkedes det imidlertid ikke at fange manden, som først efter et større eftersøgningsarbejde blev indkredset lørdag aften, hvor han blev anholdt uden dramatik.

På mandens bopæl blev der fundet en hel del våben, hvoraf flere var ulovlige, og Retten i Herning valgte da også at varetægtsfængsle manden, i første omgang i fire uger, da han blev fremstillet i grundlovsforhør søndag d. 18. august. Siden er varetægtsfængslingen blevet forlænget i flere omgange.

Politi

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Sport 24
    Sport 24
  • camp23
    camp23
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.