Skip to main content

UFF, siger jeg

For jeg har lige set, at Teknik- og Miljøudvalget (TMU) på møde i går (i tirsdags, red.) har godkendt opstilling af tøjcontainere i kommunen. Der er tale om en godkendelse til UFF, som er et af Tvindskolens berygtede selskaber. UFF forsøger dog at dølge tilhørsforholdet ved at arbejde under navnet UFF-Humana, som hævder ikke (længere) at have direkte tilknytning til Tvind, men Humana driver dog mere end 50 læreruddannelser i Afrika, som bekender sig til Tvinds læremetoder.

Det indsamlede tøj sælges af UFF til handlende i især Afrika og ikke mindst i staten Guinea Bissau. Og hvordan er det så lige mulighederne er for at følge rede penges videre færd, når vi befinder os i Afrika? Måske kan hvidvaskningsafdelingerne i Nordea og Danske Bank redegøre herfor?

Faktum er i hvert fald, at Tvinds mondæne Utzon-tegnede marmor-hovedkvarter i Mexico skønnes at have kostet over 100 mio. kr. at opføre (kilde: Berlingske 20. august 2016 og DR3-TV-programmet ”Find Amdi”). Mon ikke de over 1.000 tøjcontainere, som UFF har opstillet i Danmark, har bidraget væsentligt hertil og fortsat bidrager til det daglige liv i sus og dus for Tvinds topledelse i Mexico?

Danskerne deler ikke værdier med Tvind og Amdi Petersens samfundsskadelige aktiviteter – derfor skal vi vende organisationen ryggen og i stedet støtte organisationer, som vi har et værdifællesskab med. Det kunne være Røde Kors eller Folkekirkens Nødhjælp eller nogle af de kirkelige organisationer.

Jeg er skuffet over gårsdagens godkendelse. Jeg er skuffet over TMU-politikernes (manglende) dømmekraft/kritiske indstilling – ikke mindst fordi jeg på forhånd havde givet et ”praj” om UFF-fortællingen i form af en artikel fra Politiken den 21.06.2016.

Henrik Kraglund
kommende byrådsmedlem for Fælleslisten

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.