Tusind tak til Spejderne i Fasterholt

”Er vi ikke bare heldige”? Sådan lyder det blandt børnene i Tusindfryd, i Fasterholt. En afdeling under Læringscentret Syd.
Vi har i længere tid ønsket os nogle nye puder til vores puderum, da de andre puderne var godt slidte. Men penge til dette var ikke sådan til at finde. Så var vi så heldige, at spejderne gerne ville bruge penge på os og tirsdag d. 10. maj ankom puderne, fortæller Maria Brännäng fra Tusindfryd. De gamle puderne blev sat til side og børnene sang: ”Farvel da, så farvel da. Siger vi til puderne. Vi har været glade for at lege med jer. Så farvel da, så farvel da, siger vi til puderne”. Alle børnene hjalp med at bære de nye puderne ind i puderummet og vi sang nu velkomst sang. ”Så Goddag da, så goddag da, siger vi til puderne. Vi glæder os til, at lege med jer alle”. Og så blev de taget i brug.
Puderne er lavet af brandhæmmende materiale, så det er et stort plus. Endnu en gang Tusind Tak til Spejderne i Fasterholt, som gav os denne dejlige gave lyder det fra børnene og de voskne i Tusindfryd i Fasterholt.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Brande Camping
Bannerannonce Rahbek VVS ApS
Arne Danielsen bannerannonce

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul