Skip to main content

Tillæg til ’Visionen for Skoven i Brande Syd’

I forbindelse med kritikken for, at fældningsarbejdet af fyrretræsskoven var påbegyndt allerede inden høringssvarperiodens udløb, har der været en del debat om, hvad man må gøre på sin egen grund.

Jeg har hørt en del stemmer, der siger, at man må fælde alle de træer, man har lyst til, på sin egen grund. Det kan godt være, at man må det langt hen ad vejen.

Af forslag til kommuneplantillæg nr. 46, s. 13 fremgår dog, at området er ’udpeget som værende et særligt værdifuldt landbrugsområde’, og at det ’ligger inden for et udpeget bevaringsværdigt landskab’. Først ’i forbindelse med vedtagelsen af kommuneplantillæg nr. 46 ophæves udpegningen’ som særligt værdifuldt landbrugsområde.

Jeg forstår disse passager fra kommuneplantillægget således, at den eksisterende anvendelse af matriklen (særligt værdifuldt landbrugsområde i et bevaringsværdigt landskab), nemlig med marker, sti og skov, ikke må ændres, inden kommuneplantillægget er vedtaget. Hvis min forståelse er korrekt, og ovennævnte punkter er gældende, så kan jeg kun konkludere, at fældning af fyrretræsskoven og igangsættelse af byggemodningsarbejdet inden vedtagelsen af kommuneplantillægget ikke er retmæssig.

Forudsat min konklusion er rigtig, er der opstået et dilemma ved, at høringssvar som en demokratisk proces, er blevet tilsidesat. Ydermere lægger de etablerede fakta (rydning af skoven mm.) pres på kommunens politikere. En stiltiende accept af tilsidesættelsen af kommunens egne planer gennem politikerne sender et signal om deres holdninger til processen, borgere og erhvervslivet.

Beate Paul

Nordlundvej 166

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camp
    Camp
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    26 Nov.

    Spaghettigudstjeneste for børn og sultne sjæle

    Arrangør: Præsterne og Aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    26 Nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab AMBA
    Sted: Blåhøj Hallen
    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande
    29 Nov.

    Julemarked i Thyregod

    Arrangør: Thyregod Fritidscenter og Thyregod spejderne og Thyregod Skole/FJUK
    Sted: Thyregod Hallen
    30 Nov.

    Familiegudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Sognepræst Rie Mortensen og Uhre Menighedsråd
    Sted: Uhre Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.