Gå til hovedindhold

Til kamp mod kronisk sygdom

Ole T. Bertelsen

Antallet af danskere med sclerose er fordoblet på bare 20 år, og hver eneste dag konstateres der i gennemsnit to nye tilfælde. Det er en alvorlig udvikling, som Scleroseforeningen kæmper hårdt for at stoppe. På søndag banker foreningens frivillige folk derfor på dørene i Brande for at samle penge ind til forskning i sygdommen.

16.000 danskere lever med sclerose. De har alle forældre, venner og naboer, som hver dag ser en af deres nære kæmpe mod en uhelbredelig sygdom. Søndag den 9. september beder Scleroseforeningen dem alle om at stå sammen mod sclerose og samle penge ind til forskning.

- Vi skal stå sammen og kæmpe i fællesskab. For sammen kan vi faktisk gøre en afgørende forskel. Det er mottoet for årets indsamling. Jo flere brødre, mødre og venner vi er om at samle ind, des flere penge kan vi aflevere til den vigtige forskning i sclerose, siger Klaus Høm, direktør i Scleroseforeningen.

Under overskriften ’Venner og familie mod sclerose’ går Scleroseforeningens 34 lokalafdelinger i Region Hovedstaden, Midtjylland og Syddanmark forrest i kampen mod sclerose. Blandt de aktive lokalafdelinger er lokalafdelingen Ikast-Brande.

En af dem, der skal samle ind i Brande, er Ole Bertelsen (bill.), som har meldt sig til indsamlingen for at sætte fokus på sclerosesagen og for at støtte dem han kender, der har sygdommen:

- Min nevøs hustru har sclerose, og jeg kender også et par andre personer, der lever med sygdommen. Og så synes jeg også, at sagen har brug for mere opmærksomhed. Der er derfor flere vigtige grunde til, at jeg samler ind, siger han.

- Indsamlingens formål er at sikre flere penge til forskning. Hver en sten skal vendes på vejen mod en verden uden sclerose. Og det gør vi bedst ved at uddele forskningsmidler til både dansk og international forskning, siger forskningschef i Scleroseforeningen, Lasse Skovgaard.

Du kan stadig melde dig som indsamler på www.sammenmodsclerose.dk

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • camp 31
    camp 31
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    11 aug.

    Drop-in Alpha med Troens Ord

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Storegade 24, Brande
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.