Gå til hovedindhold

Til byrådet i Ikast-Brande Kommune

Det er med stor undren og bekymring, at byrådet har sat lukning af Blåhøj på dagsorden, for det er i bund og grund det, de gør. Der er ingen tvivl om, at Kernehuset og Blåhøj Skole i den grad er med til at binde vores lokalsamfund sammen, og som er hele livsnerven i Blåhøj.

Hvis der ingen skole er, bliver det svært at fastholde brugerne af hallen, som i dag er afhængige af skolens brug.  Hvis der ingen skole er, bliver hallen og multihuset eksistens truet. Følgerne her af vil være katastrofale for et lille bysamfund – ingen skole, ingen hal og så bliver det svært, ja nærmest umuligt at tiltrække nye beboere, og så kan vi alle regne ud, hvad der sker….I lukker Blåhøj!!

Vi frygter, at det kun er et øjebliksbillede byrådet handler ud fra, og ikke ser på mulighederne i at udvikle et godt og solidt bysamfund, hvor sammenholdet er stærkt, og trivslen i skolen er i top. Kommunens sidste trivselsmåling viser netop, at Blåhøj Skole ligger i top, og det er i høj grad på grund af, at det er en lille skole, der kan rumme alle.

I Blåhøj står vi sammen, det har vi vist før! Vi har en hal og et multihus, fordi vi har et sammenhold og mange frivillige. Selv rengøringen af hallen udføres af alene af frivillige og cafeteriaet drives delvist af frivillige, hvilket vi er meget stolte af.

I Ikast-Brande Kommunes vision for 2018-2025 vil de have liv i hele kommunen, og her beskriver de, at de vil arbejde for at bevare og udvikle den mangfoldighed af by- og lokalsamfund. Lukningen af Blåhøj Skole hænger ikke sammen med byrådet visioner – tværtimod.

 

Tænk jer nu om kære byråd! Det er ikke blot en skole, I lukker, det er et helt lokalsamfund!

 

Blåhøj Hallens bestyrelse

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • camp 21
    camp 21
  • MES
    MES

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.