Skip to main content

Til Brande Bladets Mikael Lund

I Brande Bladet den 7. december, besvarer bladets journalist Mikael Lund, mit læserbrev om et kommende ”rivegilde” i Brandehallens bestyrelse. Det er da selvfølgelig med tilfredshed at jeg konstaterer, at Mikael Lund medgiver at hans artikel både er tendentiøs og unuanceret, og at MLs artikel udelukkende hviler på den siddende formands udlægning af sagen om uenigheder i den siddende bestyrelse for Brandehallerne. MLs undskyldning for ikke at have indhentet yderligere oplysninger mellem involverede bestyrelsesmedlemmer, begrundes med bladets deadline. Da bladet har deadline hver uge og der har været tid nok, anser jeg det for en lidt dårlig undskyldning.

Mere besynderlig er det at du i dit svar Mikael Lund, fortsætter i den samme tendentiøse bane. At tale om at Brande Fitness foretog et kup under Brandehallens sidste generalforsamling, er vel ikke rigtig. Brande Fitness og dens medlemmer benyttede sig bare af den demokratiske vej til at få indvalgt 2 bestyrelsesmedlemmer til Brande-hallens bestyrelse.

Desværre har samarbejdet, af forskellige årsager ikke fungeret i den siddende bestyrelse. Uenighederne har givet anledning til indkaldelse for en extraordinær generalforsamling. Så må aktionærerne høre mere om hvad der er ”hoved og hale” i sagen. Formanden for Brande Fitness har i andet læserbrev udtalt, at Brande Fitness absolut ikke har intentioner om at besætte halbestyrelsen med fitnessmedlemmer. Det er endnu et rygte, der svirrer i Brandehallen, hvor bl.a. en tidligere politiker og borgmester, blandt seniorer i skarpe vendinger udtaler sig stærkt negativ om formanden for Brande Fitness. Det er både et urimeligt, usagligt og uhørt angreb på en foreningsformand, der jo ikke har noget med Brandehallens bestyrelse og dens samarbejde at gøre.

Peder Gasbjerg
Sandfeldvej 55
7330 Brande

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Sommerfest
    Sommerfest
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 25
    Camping 25
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.