Skip to main content

Thulesen Dahl på hjemmebane

Pensionsalderen var til debat, da Dansk Folkepartis leder, Kristian Thulesen Dahl, torsdag var på rundtur i gl. Nr. Snede Kommune.

Besøget bragte DF’s frontfigur rundt til fire forskellige virksomheder, og i den indlagte frokostpause fik han også lige tid til at besøge filmskolen, som er under opbygning i Boest.

Hos Taasinge Elementer i Hampen, der indtil sidste sommer var en del af Palsgaard-gruppen, tog direktør Frank Henningsen og værkfører Torben Pedersen imod og gav en rundvisning på virksomheden, der fremstiller træspær og andre former for tagkonstruktioner i træ.

Undervejs blev der tid til en snak med flere af de ansatte, bl.a. Jens Chr. Madsen, der har været i virksomheden siden 1988 og på arbejdsmarkedet siden 1969. Til sommer runder han 65 år og kan dermed gå på pension.

– Hvad ville du sige, hvis der kom en og spurgte, om du kunne tage et år eller tre mere, spurgte Kristian Thulesen Dahl og fik uden tøven svaret:

- A’ siger nej!

- Det er en af dem, vi er rigtig kede af at miste, for han kan nærmest alt, lød det fra Klaus Vanggaard, og temaet blev taget op igen ved den efterfølgende snak omkring regeringens aktuelle planer om at hæve pensionsalderen endnu en tak.

Læs mere om Kristian Thulesen Dahls turné i Nr. Snede-området i næste uges udgave af Focus Ikast-Brande.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 31
    Camping 31
  • Camping 25
    Camping 25
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.