Gå til hovedindhold

Tak til Torvets Thomas

Ildsjæle findes heldigvis stadig, - og de kommer i mange afskygninger. Det kræver sin mand (/person!) at holde styr på en stor, aktiv og interesseret personkreds, som vi alle har set som ”Hosekræmmeren Crew” i fuld sving med at fylde op og ikke mindst rydde af på Torvet. Det kører jo lige så flot og elegant som var det Legoland!

Thomas er også med rette stolt af sit ”crew!”. Han tror nok, det er ca. 30, der holder Torvet indbydende, samtidig med at de også bærer øl ind, når de kommer retur efter at have fjernet plastkrus, askebægere og andet skrald, som kan forekomme ved en sådan markedsfest. Det er jo fantastisk, at han kan stå der grinende midt i det hele og strø om sig med frækheder (lige til kanten!), mens hele holdet spiller helt op til ”trænerens” strategi.

Hele Brande kan være meget stolte og glade over et sådant initiativ, der trækker folk til byen, og det smitter jo også af på alle øvrige forretninger i den til lejligheden etablerede ”gågade”. At de er det, vidnede fredagens børneoptog jo også om, og selv vejret var gunstigt for dette års Brande Marked. ”Lad de små børn komme til mig. . .” sagde Jesus vist, og Thomas gik ind for denne tradition - thi når de små børn kommer, medfølger søskende, forældre og ikke mindst bedsteforældre. (og de følgegrupper drikker fadøl!)

Det er jo sådan set rigtig godt, at når én fadøl koster 45 kr. at der er penge til at rydde pænt op både under og efter festen. Så tak for det!

Her i skrivende stund fredag eftermiddag ved jeg ikke, hvem man i morgen lørdag vil kåre som ”Årets Brandit”; men hvis Thomas holder stilen, må han være en kommende kandidat.

Nå, det var vist også rigelig ros til den mand; - men husk nu: han var ikke alene!

 

Jens Høgsberg Kristensen

Lars Nielsens Vej 65

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Peter Møller
    Peter Møller
  • camp41
    camp41
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Takkeannonce Jonna
    Takkeannonce Jonna
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Kalender

    20 okt.

    Syng-Dansk-Dag i Remisen

    Arrangør: RemisenBrande og Højskoleforeningen
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    23 okt.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    25 okt.

    Koncert med SAXOPATHS

    Arrangør: Eunjiin Dey
    Sted: Brande Kirke
    30 okt.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anders Kjærgaard
    Sted: Sognegården i Brande
    01 nov.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre
    Sted: 15 forskellige steder i Uhre. Se annonce i uge 44

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.