Gå til hovedindhold

Tag ansvar for de unge – det gør vi!

Danmark mangler faglært arbejdskraft. Arbejderbevægelsens Erhvervsråd spår, at vi allerede i 2025 kommer til at mange 70.000 faglærte hænder. Samtidig står vi i en situation, hvor over 12.000 unge mangler en læreplads. Alene i Ikast-Brande Kommune mangler 87 unge en praktikplads.

Nogle af de 12.000 unge må nøjes med en skolepraktik, nogle kommer i en usammenhængende delepraktikordning, mens andre må opgive deres drømmeuddannelse. Det er en dårlig fremtidssikring af arbejdskraften.

3F har taget et initiativ. De har skabt Lærlingeløftet. Et løfte som os, der er fagligt aktive, og som stiller op til kommunalvalget gerne vil arbejde målrettet på at opfylde, hvis vi bliver valgt til byrådet i Ikast-Brande Kommune. Vi giver gerne et løfte om, at skaffe praktikpladser gennem uddannelsesklausuler, og et løfte om, at vi vil arbejde for, at flere unge vil tage en faglært uddannelse.

Et løfte alle ansvarlige politikere burde give.

For, når så mange unge mangler en praktikplads er det ikke kun en udfordring for den enkelte – men for fremtidens produktion, produktivitet og dermed for velfærdssamfundet som helhed. Vi har derfor et fælles ansvar.

Næsten 30.000 danskere har allerede skrevet under på www.lærlingeløftet.dk - nu er det politikernes tur til at skrive under og tage ansvar. Det gør vi.

Peter Bjerregaard og Henrik Christensen
byrådskandidater for Socialdemokratiet

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • MES
    MES
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • camp 21
    camp 21
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.