Gå til hovedindhold

Svar på læserbrev fra Per Klausen

Frank Heidemann Sørensen

Det er altid dejligt, når borgere ønsker, at vide mere om socialdemokraternes politik og holdninger og samtidigt at få lov til at rette misforståelser – vi ønsker af effektiviseringshensyn en samling af administrationen, men borgerservice skal bibeholdes i lokalsamfundene, hvor de skal flyttes til bibliotekerne. Om administrationen skal samles på et af de eksisterende gl. rådhuse eller der skal bygges nyt forholder vi os til senere – det vil afhænge af prisen på renoveringen, prisen på nybyggeri og den fremtidige driftsbesparelse.

Du stiller samtidigt en række spørgsmål, som jeg vil prøve at besvare. Den sydlige forbindelsesvej skulle allerede være påbegyndt, men Morten Bak fra Fælleslisten foreslog meget fornuftigt, at vi udskød igangsættelsen, indtil placeringen af den nye Præstelundskole var bestemt. Det er mit indtryk, at Morten kunne forestille sig skolen placeret der, hvor udmundingen af forbindelsesvejen skal være.

Omkring gadebelysningen er der afsat 1 mio. i 2019, for lys skal der selvfølgelig være. Jeg har ikke kunnet få bekræftet, at lyset skulle være ulovligt – kun at det ikke lyser nok og derfor skal det ændres.

Vi ønsker kommunale byggegrunde i alle de byer, der mangler og vi er også helt sikre på at Brande kommer til at vækste endnu mere – derfor er vi glade for arbejdet med en ambitiøs plan for Brande Syd er iværksat. Lige her og nu glæder det os at vi på byrådsmødet på mandag godkender en udstykningsplan for 7 grunde på Ny Sandfeldvej.

De trafikale problemer for-venter vi bliver afhjulpet i forbindelse med de ændrede trafikforhold, som Bestseller-byen afstedkommer.

Vi er meget klare i mælet omkring skolebyggeriet. Vi tror meget på vækst i børnetallet i Brande – til gengæld tror vi ikke på kvaliteten og udbyttet på meget store overbygningsskoler. Så frem for 5-6 spor pr. årgang placeret på en skole, ønsker vi der skal være 2 overbygningsskoler i Brande. Det medfører en udbygning af Dalgasskolen og en nybygning af en mindre Præstelundskole.

Jeg håber, svaret er fyldestgørende. Du er meget velkommen til at kontakte mig eller en af vore meget dygtige Brandekandidater, hvis du har flere spørgsmål.

Frank Heidemann Sørensen
borgmesterkandidat for Socialdemokratiet

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • camp 21
    camp 21
  • MES
    MES
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.