Skip to main content

Sommeren er forbi

- i hvert tilfælde i Tyrol og i Remisen.

- Vi havde 6 herlige forestillinger med den gode, gamle musical ”Sommer i Tyrol” og alle de herlige kendte sange og med masser af danseoptrin. Alt – både udenfor og på scenen – gik op i en højere enhed. Vi havde i alt 791 tilskuere. Vi ville meget gerne have haft flere, men vi må jo nok erkende, at udbuddet er stort og det var lige op til efterårsferien, siger Teaterkompagniets formand, Jørgen Lauridsen, der selv spillede rollen som den mavesure undertøjsfabrikant Müller.

- Det der betyder mest for os er, at de publikummer der fandt vej til Remisen havde en god oplevelse og det tror jeg godt, vi kan konkludere ud fra deres reaktioner og respons, siger formanden og roser instruktør Anne Lise Holm for et fantastisk stykke arbejde.

Teaterkompagniets næste projekt er Teaterspirernes opførelse af Pippi i Remisen fra den 12. til den 14. april næste år. Instruktionen er som tidligere år lagt i Bente Meldgaards trygge og varme hænder.

Kultur

Kommentarer

Submitted by Marianne Oksbjerre (not verified) on Thu, 19 Oct 2017 - 11:38

Tak til teaterkompagniet for en dejlig fortolkning af Sommer i Tyrol. Hvor er det ærgerligt, at der ikke er flere, som bakker op om sådan en forestilling. Jeg er flyttet til byen sidste år og byens rige kulturliv var en af årsagerne hertil. Kære Branditter, hvis vi vil have kultur, forretningsliv og foreningsliv, så må vi bakke op om det vi har ellers forsvinder det lige så stille! Indrømmet jeg havde ikke set forestillingen, hvis det var i Herning men hvor er jeg glad for, at jeg så Brandes udgave, jeg kommer helt sikkert igen til næste år og jeg håber at mange flere vil gøre det samme.

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Sommerfest
    Sommerfest
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.