Skip to main content

Søby Marked venter stort rykind

Søby Marked

Af Jan Svendsen

Den nye udgave af Søby Marked samlede for et år siden ikke færre end 3.000 gæster, så Søby Brunkulsmuseum venter stort rykind til årets bagagerumsmarked lørdag 9. august.

I 1994 opstod Søby Marked, som efterhånden opnåede stor succes, men corona, regnvejr og manglende udskiftning blandt de frivillige betød, at arrangørerne opgav efter 2020 og overdrog det til Søby Brunkulsmuseum.

I 2023 samlede et bagagerumsmarked 51 deltagere, men nåede sidste år den fastlagte grænse på 100 stande. Stadeholdere kan melde sig frem til 7. august – og prisen er fortsat så lav som en hundredkroneseddel.

- Vi begyndte i 2023 med et beskedent bagagerumsmarked for at se, hvad det kunne udvikle sig til. Det ser ud til, at vi har ramt plet med vores arrangement, som er præget af en god gammeldags markedsstemning, siger formand Jan Svendsen.

Med 2.000 gæster var premieren en stor succes, og det udviklede sig sidste år til 3.000 gæster. Museet har fra Søby Marked holdt fast i den oprindelige termin, som markedet altså hele tiden har stået på.

Markedet foregår på parkeringspladsen foran museet og er derfor uden entré. Den samme model har museet brugt til veteranbiltræf i fire år. På pladsen bliver der salg af grillpølser og drikkevarer, som butikken supplerer med is, kage og lignende.

Selve museet er åbent hele dagen og har den sædvanlige entré.

Foto: Brunkulsmuseet havde succes med at overtage Søby Marked i 2023 og i år fortsætter traditionen, som begyndte for 31 år siden. (Foto: Martin Carlstedt)

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 25
    Camping 25
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 31
    Camping 31

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.