Skip to main content

Sæt Borgeren i Centrum

Der er cirka 10.000 personer, der pendler til Danmarks Erhvervskommune Nr.1, Ikast-Brande, for at arbejde! Samtidig oplever borgere i kommunen, at vi mangler skattekroner, og Byrådet er “nød til“ at lukke Vestre Skole og skære i hjemmehjælpen til de gamle.

Den oplagte løsning på problemet er, at nogle af de mange pendlere flytter til kommunen og lægger deres skattekroner her!

Hvis du som pendler skulle overveje at flytte til Ikast, hvad skulle så være i orden: Gode Pasningsmuligheder for børn og gamle - Gode Skoler - Arbejde til ægtefællen. Desværre halter det for øjeblikket med skolerne, nedlæggelse af Vestre Skole med efterfølgende usikkerhed om skoledistrikter og klassedannelser, og så en gang skimmelsvamp på Præstelundskolen oveni, så er det totalt kaos!

Dette skal bringes i orden, hvis vi skal have tilflyttende pendlere. Og så skal vi have kommunens image på Natur & Miljø forbedret, vi har flere steder en fantastisk natur, men hvem ser det, når man kommer drønende ad motorvejen eller endnu værre med Arriva fra Silkeborg-siden til Ikast.

De store events kan vi jo opleve i Boxen, og Bakkehuset og Remisen byder jo jævnligt på gode oplevelser. Det behøver man ikke at bo i Ikast-Brande for at opleve. Breddeidrætten og motion trives. Men er ikke bedre end andre steder.

Huspriserne i kommunen er heldigvis på et meget rimeligt niveau, og er et kraftigt incitament til at flytte hertil. Priserne i Aarhus og Silkeborg er til sammenligning så høje, at en sammenligning bolig nemt er 1 million dyrere der. Selv sammenlignet med Herning sparer man nemt mange penge.

Lægger vi ovennævnte sammen, tror jeg dog ikke, at facit bliver tilflytning. Vi har brug for noget der skiller os ud, gør os unik!

"Sæt borgeren i Centrum“!

Vor kommune skal lanceres som stedet, hvor det drejer sig om mennesker. Hvor alle borgeres ve og vel kommer i første række: Børn, unge & uddannelse, Focus på lokalområderne, nærdemokrati, medborgerskab og fællesskab - og tilflytterne!

Vi kunne godt bruge noget mere á là Borgerhus ‘7430’, hvor man selv er medskabende og der er medborgerskab og man ikke bare er tilskuer. Det her er det område jeg tror på kunne markere vor kommune som et godt sted at bo!

Holger Laursen
Byrådskandidat, De Radikale i Ikast-Brande

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    07 Jan.

    Suppeaften i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Cafe Tankefryd
    12 Jan.

    Årsmøde i Aktivitetscenter Bavnehøj

    Arrangør: Aktivitetscenter Bavnehøj Nr. Snede
    Sted: Aktivitetscentret Bavnehøj
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.