Skip to main content

Rekordmange kæmpede om det gyldne Kompas

163 elever fordelt på 119 hold deltog i den sjette udgave af kommunens 4 friskolers årlige mesterskab i orienteringsløb, og aldrig er der blevet sprintet så meget omkring biblioteket i Brande.
- Det her er virkelig sjovt, lød det fra en purk fra 6. klasse midt under sprinten omkring Brande Bibliotek, da kommunens friskoler onsdag afviklede det årlige kommunemesterskab i orienteringsløb.
- Det er femte gang jeg løber i dag, og nu har jeg slået min egen rekord igen, fortsatte han, inden det gik løs med endnu en tur rundt om bygningerne.
- I de 6 år jeg har været med, har der ikke tidligere været så mange, der ville løbe. Køen var lang både ved start og mål, lød det fra Michael Petersen, som er lærer ved Uhre Friskole og ansvarlig for Bibliotekssprinten.
Nordea var atter sponsor for arrangementet, der havde 163 elever til start. Ved afslutningen kunne bankdirektør Lars Stjernholm meddele de jublende stafetløbere, at banken også ville være sponsor næste år.

Sport

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Sommerfest
    Sommerfest
  • Camping 25
    Camping 25
  • Menu
    Menu

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.