Gå til hovedindhold

Pladsproblemer for foreninger og andet godtfolk

Henrik Kraglund

Byrådet skal den 8. april på et lukket punkt drøfte ”Ny skole i Brande - Mulige midlertidige placeringer for funktioner og diverse foreninger”.

Det ser uskyldigt ud, men her er vi byrådsmedlemmer virkelig sat på en stor opgave, som vi må se at få løst til alles tilfredshed.

For det er godt nok temmelig oplivende at se den fantastisk store aktivitet, som frivillige i Brande udøver i stort omfang med udgangspunkt i bibliotekets faciliteter.

Et blik på Brande Biblioteks kalender 30 dage frem viser de frivilliges enestående indsats.

På biblioteket er der reserveret lokaler til: Guldalderklubben, Brande Pensionist- og efterlønsmodtagere, Ældresagen, sundhedsplejen, Uhre/Brande Bridgeklub, Gigtforeningen, Andelsforeningen Skovbrynet, banko, Brande Havekreds, et yogahold, ”Coding Pirates”, Café Røde Kors, ”Pædagogisk dag”, ”Fælles læsning”!

Herudover er der i dagligdagen arrangementer, som afvikles i selve bibliotekslokalet, f.eks. lektiehjælp og sprogundervisning af udenlandske borgere, som gerne vil tilegne sig det danske sprog så hurtigt som muligt. Og endelig er der en række arrangementer, som Brande Bibliotek selv står for. I denne måned f.eks. et foredrag med den tidligere biskop Erik Normann Svendsen med vel 100 deltagere og for nogle få dage siden et foredrag om vandring på Caminoen med tilsvarende antal deltagere.

Er det ikke bare enestående? Det er livgivende for deltagerne og selvfølgelig en konstant glæde at deltage i. Det er Brandes puls, man hører her. Og flere af holdene har mere end 100 deltagere! Derfor har den kommende bynære placering af Brandes bibliotek betydet meget. Biblioteket og aktiviteterne her udgør simpelthen hjertet i Brande.  

En række af disse aktiviteter kan selvfølgelig kun finde sted i dagtimerne – Ældresagen, Guldalderklubben og Brande Pensionist- og efterlønsmodtagere skal selvfølgelig huses i dagtimerne. De kan selvfølgelig ikke henvises til aftentimerne. Hverken i byggeperioden eller sidenhen. Det har vi som politikere et ansvar for.

Vi må som byrådspolitikere derfor lægge hovederne i blød i stedet for som strudsen at stikke hovedet i sandet og sige: ”Bare vent, om et par år bliver det godt”, som jeg hørte en politiker-kollega blive citeret for at have udtalt! Men det tror jeg ikke på. Så hjerteløse og uforstående er heldigvis ingen politikere.

Vi branditter må alle håbe, at det forslag til en ny skole, som bedømmelsesudvalget har besluttet sig for (og uden særlig deltagelse af repræsentanter for Brande) tager højde for, at disse nævnte foreninger og organisationer også i tiden efter skolens aflevering kan få deres daglige gang i biblioteket og ikke vil være henvist til at gennemføre deres aktiviteter efter skoletid og i øvrigt kun, hvis skolen ikke selv skal disponere lokalerne. Det skal fortsat være muligt, at foreningerne kan mødes på biblioteket fra næsten tidlig morgen til silde aften, som det sker i dag.

Vi snakker tingene igennem på byrådsmødet den 8. april.

 

Henrik Kraglund

Byrådsmedlem (Fælleslisten)

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • camp 20
    camp 20
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • MES
    MES
  • Norden forårstur
    Norden forårstur

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.