Skip to main content

Påskedugen må gerne betrædes

Normalt skiltes der i parker med, at ”Græsset må ikke betrædes”, men foran Brande Kirke er fortegnet blevet vendt om.

Som det vil være de fleste bekendt, fik planerne om at genåbne landets kirker i anledning af påsken kun en meget kort levetid, og mandag blev lukningen af kirkerne så – ligesom så meget andet – forlænget til og med 10. maj.

Selvom man ikke kan komme i kirke, er det dog stadig muligt at deltage i kirkeårets største højtid. Det kan man enten gøre virtuelt via kirkens hjemme- eller facebookside, hvor der vil blive lagt korte gudstjenester ud både Skærtorsdag, Langfredag, 1. og 2. påskedag, eller ved at besøge Brande Kirke – jo, den er god nok.

Ind i kirken kommer man imidlertid ikke, men foran kirken på gangen op til kirkens indgang, ligger der lige nu en 22 meter lang påskedug. Og det er den, der gerne må betrædes; faktisk skal den helst betrædes, fremgår det af skiltningen på stedet.

Den en meter brede påskedug illustrerer påskeugen fra Palmesøndag med indtoget i Jerusalem over den sidste (eller første?) nadver, den lange fredag på korset og genopstandelsen påskedag.

Ideen med påskedugen er, at man, mens man går langsomt, ser nedad på de billeder, der illustrerer påskens begivenheder.

”Vi kommer hele tiden lidt efter det, der er sket, så vi ser det ikke ske, kun sporene efter det. Sådan er det jo for os, der lever næsten 2000 år efter begivenhederne”, konstateres det.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Rahbek
    Rahbek
  • Camping 34
    Camping 34
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet
    23 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet
    27 Aug.

    Kirkefrisen laves

    Arrangør: Rune Lyager og Arne Holst-Larsen
    Sted: Anlægget Brande hele dagen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.