Skip to main content

P-båse gøres permanente – engang i fremtiden

På sit møde i tirsdags besluttede Ikast-Brande Kommunes teknik- og miljøudvalg at forlænge forsøgsordningen med midlertidige p-båse i Storegade.

På sit seneste møde vedtog udvalget at arbejde for at gøre p-båsene permanente, og at finansieringen heraf - ca. 350.000 kr. – skulle indgå som en del af budgetforhandlingerne for 2018, men det er nu udskudt til 2019. I mellemtiden opretholdes de midlertidige p-båse, der blev etableret i april sidste år.

Ved en fejl havde kommunen ikke fået udsendt et høringsbrev til de berørte parter, og man havde derfor naturligt nok ikke modtaget nogle bemærkninger.

Den fejl er der nu blevet rettet op på, hvilket har medført seks høringssvar. De fem er positive, mens en enkelt mener, at de nye parkeringspladser skal fjernes, da fortovet er for smalt ved parkeringsbåsene til gene for personer med f.eks. rollator, kørestole eller barnevogne.

Teknisk Område vurderer dog ikke, at høringssvaret giver anledning til at ændre på beslutningen om at gøre de nye parkeringsbåse permanente.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camp
    Camp
  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.