Gå til hovedindhold

Overskudsvarmen er stadig i spil

På et fyraftensmøde hos KMC, som hele fjernvarmebranchen var inviteret til, blev en rapport om muligheden for at udnytte overskudsvarmen fra flere af de store industrivirksomheder i Brande til rumopvarmning præsenteret.
Rapporten er udarbejdet af Dansk Fjernvarmes tænketank Grøn Energi, og blandt deltagerne i projektet med arbejdstitlen Brande Energicentral finder man udover Brande Fjernvarme KMC, AKM, BioMar, Siemens og Bionaturgas Månsson.
Siden starten af året er der blevet arbejdet på at finde en økonomisk rentabel måde at udnytte overskudsvarmen fra flere af energitunge, lokale virksomheder på, på samme måde som man har gjort det i bl.a. Skjern og Vamdrup, hvor Rockwool ikke kun er leverandør af isoleringsmateriale, men også varmen i radiatorerne.
At samme model ikke er direkte anvendelig i Brande skyldes ikke mangel på varme. Faktisk kunne den tilgængelige varme, som i øjeblikket forsvinder op i den blå luft, dække Brandes behov 140%, vel og mærke hvis samtlige husstande i byen skulle forsynes – tager man udgangspunkt i de husstande, der på nuværende tidspunkt er tilsluttet fjernvarmen, har man ca. 3 gange så meget varme i overskud på virksomhederne, som der forbruges på et gennemsnitsår.
Årsagen er derimod den noget kringlede afgiftsstruktur på energiområdet, der bl.a. betyder, at virksomhederne er fritaget for at betale procesafgift, når naturgassen anvendes til produktion. Desuden kræver udnyttelse af overskudsvarmen nogle ikke helt ubetydelige investeringer i bl.a. varmepumper og styringsanlæg hos de pågældende virksomheder, og endelig er man oppe imod den lave pris, som Brande Fjernvarme kan producere varmen til på flisanlægget.
Læs mere i dagens udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Ophav
    Ophav
  • Brande
    Brande
  • Drantum
    Drantum
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Drantum Forsamlingshus
    Drantum Forsamlingshus
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Gospel
    Gospel
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd

    Kalender

    23 feb.

    Bankospil i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    24 feb.

    Generalforsamling i Brande Antenneforening

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård
    24 feb.

    Brande Antenneforening afholder generalforsamling

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    25 feb.

    Røde Kors Brande afholder generalforsamling

    Arrangør: Røde Kors Brande
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.