Gå til hovedindhold

Ønsker politikerne ikke danske arbejdspladser?

Af Hanne Nylev, N.H. Stål, medlem af Arbejdsgiverne, Industrivej 24, 5762 Vester Skerninge

Jeg fik nær en skrue galt i halsen, da jeg hørte, at politikerne vil tage tilskuddet fra erhvervsskolerne. Som erhvervsdrivende bliver vi konstant mindet om at tage lærlinge. Derudover har vi som medlem af Arbejdsgiverne lavet en aftale om, at 10 procent af vores ansatte skal være lærlinge i 2020.

Men der findes efterhånden ikke ret mange lærlinge indenfor metalbranchen. Selv om efterspørgslen i virksomhederne er enorm. Vi der så rent faktisk har fået en lærling, ønsker de bedste forhold for dem. Men her må vi sande, at der efterhånden er blevet sparet meget på erhvervsskolerne de seneste år. Derfor er vi begyndt at sende en værktøjskasse ved med vores smedelærlinge, når de skal på skole, hvor udstyret ofte nedslidt og ikke tidssvarende.

Hvis denne nedprioritering af erhvervsskolerne forsætter, er det oplagt at danske virksomheder i vækst, må flytte til udlandet eller rekruttere udenlandsk arbejdskraft i vid udstrækning. Er det virkelig sådan, det skal være? Kan vi ikke formå som produktionsland selv at uddanne de folk, vi har brug for?

Samtidig kan vi se hvordan, at 73 procent af en ungdomsårgang vælger gymnasiet. Og umiddelbart er der ikke nogen udsigt til, at det vender. Derfor er det mindste, man kan gøre, at sikre nogle gode forhold for de unge, der faktisk vælger det, som Danmark har brug for. For det er rigtig fint, at mange vælger gymnasiet – men har vi virkelig brug for, at 73 procent går den vej?

Her kan vi bare tage et hurtigt kig på arbejdsløshedsstatistikken for akademikere. Her ser vi, at en ganske betragtelig del går arbejdsløse i flere år efter, at de har afsluttet deres uddannelse. Ser man derimod på nyudlærte smede eller industriteknikere, har jeg faktisk ikke hørt om nogen, der ikke var afsat på arbejdsmarkedet i løbet af ganske kort tid.

Kære politikere, vågn nu op af tornerosesøvnen. Vi har så hårdt brug for, at flere unge vælger de mange muligheder, der er indenfor håndværk og industri. Men I gør det sørme ikke let for os, når I bliver ved med at skære på erhvervsskolerne.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • camp 21
    camp 21
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.