Nyt initiativ skal vække læseglæde blandt de mindste børn
Flere børn i børnehave, vuggestue og dagpleje skal have adgang til bøger og gode læseoplevelser. Derfor vil regeringen afsætte 20 mio. kroner til et nyt initiativ, som skal bringe bøger og understøttende pædagogisk materiale ud til børn i dagtilbud over hele landet.
Pippi Langstrømpe, Spørge Jørgen og Mumbo Jumbo.
Fortællingerne og karaktererne fra de bøger, vi får læst højt som børn, er med til at styrke vores sprog og læselyst. Samtidig åbner de døren til fantasiens univers, inspirerer til leg og skaber fælles oplevelser, som børn kan tage med sig videre i legen. Nogle af fortællingerne bliver hos os resten af livet.
Regeringen har besluttet at afsætte 20 mio. kroner til et nyt initiativ, der skal give flere børn i dagtilbud adgang til bøger og gode læseoplevelser. Landets seks centralbiblioteker får i den forbindelse til opgave at indkøbe og uddele bøger og understøttende pædagogisk materiale, der fremmer læselysten hos børn, til daginstitutioner og dagplejere samt gennemføre besøg i dagtilbud med højtlæsning for børnene og vejledning til det pædagogiske personale.
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark siger:
- Glæden ved bøgernes verden grundlægges allerede, når vi er helt små. Jeg har selv haft fantastiske læseoplevelser som barn, især med Harry Potters univers, og nu elsker jeg at læse Børste højt for min søn.
- Flere børn skal opleve den magi, der opstår, når man forsvinder ind i en fortælling – hvad enten det er en klassisk historie eller et pædagogisk univers, der styrker deres sproglige og sociale udvikling. Derfor kommer der nu flere bøger og materialer ud i dagtilbuddene, til glæde for både børn og pædagogisk personale.
Kulturminister Zenia Stampe siger:
- Det har aldrig været vigtigere at fremme læselysten. Vi står i en læsekrise, der kan få fatale følger i fremtiden. Og vi skal sætte ind, så tidligt vi kan for at give de helt små børn læseoplevelser. Ellers risikerer vi, at vores børn senere i livet falder ned i en sump af skærme, der vil ødelægge deres koncentration, fantasi og evne til at fordybe sig. Nu åbner vi porten til bøgernes fantastiske verden for de helt små, så de kan opleve endnu flere bøger, der er sjove, spændende, uhyggelige og betagende.
