Gå til hovedindhold

Nyt ældreministerium er et godt signal

Ole Ibsen

Af Ole Ibsen, formand for Faglige Seniorer

Hos Faglige Seniorer glæder vi os over, at de ældre med regeringsdannelsen nu har fået deres helt eget ministerium. Det er et rigtig godt signal. Vi bliver flere og flere ældre, og vi lever både bedre og længere end generationerne før os.

Men før eller siden indhenter alderen de fleste af os, og så bliver vi skrøbelige. Psykisk og fysisk. Skal på sygehus eller plejehjem eller begge dele. Hele området har i flere år været plaget af problemer, med ældre der sendes hjem for tidligt, eller som ligger helt alene i dagevis, fordi den nødvendige pleje ikke er sat i gang. Private plejefirmaer, der går neden om hjem og efterlader både de ældre og deres kommuner i turbulens giver også store udfordringer. En af de første ting, den nye ældreminister Thyra Frank bør tage fat på, er derfor at sikre, at de private firmaer, der byder ind på plejeopgaverne, er så økonomisk solide, at de har noget at tære på.

En anden mærkesag bør være de ældres forhold til digitaliseringen. Der er al for megen usikkerhed omkring, hvor længe ældre er fritaget for at skulle bruge computeren, og hvad de er fritaget for. Vi mener, at har man fået en fritagelse, må den som udgangspunkt både være livsvarig og gælde for det hele.

Det stigende antal ældre er i det hele tage en udfordring for en regering, der både vil sænke skatten og reelt kun acceptere nulvækst i de offentlige udgifter. For hvor skal pengene komme fra, hvis vi skal betale mindre til den fælles kasse?

Der bliver nok at se til for den nye minister, som er medlem af en regering, hvis udgangspunkt for ældrepolitikken efter eget udsagn er respekt og værdighed. Hos Faglige Seniorer stiller vi gerne op til samarbejde og glæder os i første omgang over, at der er nu er kommet et helt ministerium til os.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.