Nye tal: Ensomhed falder markant for børn efter ophold på Julemærkehjem
Alt for mange børn med lav trivsel føler sig ensomme. Det viser en ny undersøgelse fra Julemærkehjemmene. Tallene viser dog også, at følelsen forsvinder hos 4 ud af 5 af de børn, der var ensomme ved opholdets start.
Tæt på hvert tredje barn, der starter på et Julemærkehjem, har ofte eller meget ofte oplevet at føle sig ensom. For børn generelt i Danmark gælder det under hver tiende.
Det viser en ny undersøgelse fra Julemærkehjemmene. Den kortlægger ensomhed blandt børn i alderen 7-14 år, som har været på et Julemærkehjem. Her angiver 29,2 % af børnene før opholdet, at de føler sig ensomme. Tallene bliver sammenholdt med tal fra Skolebørnsundersøgelsen, som er repræsentativ for børn i samme aldersgruppe.
Undersøgelsen peger også på, at stærke børnefællesskaber styret af nærværende voksne er afgørende i kampen mod ensomhed blandt børn med lav trivsel. Tallene viser, at blandt de børn, som var ensomme ved starten af opholdet, forsvinder følelsen for 4 ud af 5 børn, når opholdet er slut.
En vej ud af ensomheden
Mange børn som kæmper med lav trivsel, oplever at føle sig misforstået, uden for fællesskabet og uden nære venner. For selv om de er omgivet af børn i skolegården, er følelsen af ensomhed særligt udbredt blandt dem.
På Julemærkehjemmene bliver børnene fra dag et en del af fællesskabet. De leger, spiser og laver aktiviteter sammen. De voksne pædagoger hjælper børnene ind i fællesskaber og lærer dem, hvordan de selv kan byde ind og samtidig respektere hinanden.
Børn bliver ikke en del af fællesskabet af sig selv. De har brug for nærværende voksne, der hjælper dem ind i det.
”Det kræver klare rammer, positive forventninger og kærlige skub fra voksne, der skal hjælpe børn med at navigere i fællesskabet og bidrage til det – for sin egen og sine omgivelsers skyld,” siger Jesper Lildholdt, der er forstander på Julemærkehjemmet Fjordmark.
Indsatsen er nødvendig. Ensomhed forsvinder ikke af sig selv og kan derfor præge børnenes liv langt ud i fremtiden.
”Ensomhed blandt børn er ikke noget, barnet selv skal løse. Det er de voksnes ansvar at opdage den og handle på den. Vores erfaring er, at ensomhed hos børn kan sætte dybe spor langt ind i voksenlivet, men også at udviklingen kan ændres, hvis vi griber ind i tide,” siger Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden.
