Skip to main content

Ny leder vil sætte endnu mere fut i RemisenBrande

Marianne Jeppesen

- Nogen siger, det er et fedt sted, ingen siger, det ikke er, og mange kender det ikke.

Ordene er Marianne Jeppesens. Hun er RemisenBrandes nye leder, og i mandags tiltrådte hun officielt sin nye stilling.

Fredag tog hun afsked med stillingen som citychef i Vejle ved en overvældende velbesøgt afskedsreception, men mandag var forholdene lidt mere ydmyge i en Remisebygning, der var ved at skifte ham fra søndagens loppemarked til onsdagens Anders Agger-besøg.

Lørdag havde Marianne Jeppesen også lige været en tur forbi sin nye arbejdsplads for at deltage i Kulturforum #5, og hun ser et stort potentiale i Brandes kulturhus. Selvom hun erkender, at hun af natur er utålmodig, har hun lovet sig selv at starte med at være tålmodig, at lytte og lære stedet at kende. Samtidig lægger hun ikke skjul på, at der er ændringer på vej – ikke så meget med hensyn til rammerne som til indholdet.

– Jeg har stor respekt for det arbejde, der er gjort, understreger hun, men hun ser samtidig gode muligheder for at ændre på retningen - ikke mindst for at følge med udviklingen i en branche, der konstant er i bevægelse – og for at tiltrække gæster fra et endnu større geografisk område.

Læs hele portrættet af RemisenBrandes nye leder i Brande Bladet tirsdag.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • camping 32
    camping 32
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 25
    Camping 25

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.