Gå til hovedindhold

Nedrevet rådhus bliver til kunst i Engesvang

Nedrivningen af det tidligere rådhus (administrationsbygningen), biblioteket, museet og musikskolen i Centerparken, der har måttet vige pladsen for at gøre plads til en ny skole, er ved at være afsluttet. Nogle af de gule mursten får nyt liv som del af et kunstværk i Engesvang.

Det er kunstneren Camilla Nørgård, der har fundet anvendelse for murstenene i sit kommende værk, som har fået titlen ”Engesvangruinen” ("Børnenes fremtidsruin").

Hun fortæller, at det oprindelig var meningen, at ruinen skulle ligge midt imellem alt det nybyggede i Engesvang: den nye børnehave og parcelhusene overfor. Ruinen skulle udgøre en kontrast til nybyggerierne, både materialemæssigt og historisk.

I stedet er det, bl.a. i forlængelse af et besøg på Klosterlund Museum, som sporede kunstneren endnu mere ind på tørveindustrien og landskabet, endt med en placering på skovengen, hvilket giver ruinen en mere mystisk og romantisk kontekst.

- Efterfølgende har jeg selv - med lokale vejviseres hjælp - opstøvet og fotograferet mange af skovruinerne og har fundet flere andre steder.  Det er overraskende og magisk hver gang, man støder på dem der inde i skoven; de er dragende og mystiske. Og wouvh – sikke et landskab de ligger i, beretter Camilla Nørgård.

Udover mursten fra Centerparken i Brande har forældre og børn fra børnehaven været forbi med sten, folk har løbende stillet enkelte sten og en hel palle betonbelægningssten, og Ikast-Brande Kommunes materielgård havde både nogle klinker fra en gammel skole og nogle knækkede granitkantsten og brosten i overskud.

Arbejdet med at mure ”Engesvangruinen” starter i næste uge, hvis altså vejret tillader det, oplyser Camilla Nørgård.

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • camp 36
    camp 36
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.