Skip to main content

Narkobilist standset med våben

En politipatrulje standsede kl. 01.02 natten til onsdag en personbil på Midtjyske Motorvej ved afkørsel Hammerum.

Bilen blev ført af en 22-årig mand fra Brande, som af politipatruljen blev skønnet narkopåvirket. Han var desuden ikke i besiddelse af et kørekort, og bilens påmonterede nummerplader var afmeldt.

I bilen fandt politifolkene flere våben og våbenlignende genstande, som ikke lovligt måtte befinde sig der ifølge våbenloven. Foruden en kniv drejer det sig om en håndvægtstang, to tilvirkede, massive jernrør og en mukkert, som alle kan anvendes som slagvåben.

Udover den 22-årige, som sad anholdt i 3 timer og nu kan se frem til en stribe sigtelser, befandt der sig 3 passagerer i bilen, som alle fik fastslået deres identitet til eventuelt senere efterforskningsbrug.

Politi

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • sport
    sport
  • 50
    50

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.