Skip to main content

Næsten 100 samlede ind til kampen mod kræft

Omkring 100 frivillige gik søndag på gaden i Brande, Uhre og Blåhøj og stemte dørklokker ved Kræftens Bekæmpelses landsindsamling. De blev taget rigtigt godt imod af de folk, som var hjemme.

- Vi er så glade og taknemmelige for den store opbakning, vi fik i søndags. Både fra alle de frivillige, som var med til at bruge deres søndag på at samle penge ind og til lokale virksomheder, som har bidraget.

– Vi vil gerne sige stor tak til Linette Blomster, Rema som sponserede frugt til alle indsamlere og til Nordea for at byde på forfriskninger og stille lokaler og personale til rådighed ved optællingen, og tak til Brande Hallerne for at vi måtte benytte forhallen til udlevering af indsamlermaterialer og tasker, siger Jeanette Ørskov Madsen, der sammen med Benitta Ørskov Nørtoft er indsamlingsleder i Brande.

I Brande blev der indsamlet 72.980 kr., heraf 5000 kr. via mobilePay, fortæller Benitta Ørskov Nørtoft.

- Flere af vores trofaste indsamlere har været med i mange år, og Brande har en tradition for at belønne indsamlere efter 15 år med en buket blomster, som blev sponsoreret af Linette Blomster. Buketten gik til Inge Lise Jørgensen.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • 50
    50
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.