Skip to main content

Næste skridt mod boliger i Kirkegade

I november sidste år principgodkendte et enigt byråd boligselskabet Fruehøjgaards planer om at opføre 20 almennyttige boliger med et samlet boligareal på 1.530 kvadratmeter på Kirkegade ved siden af Røde Kors-butikken.

Samtidig principgodkendte byrådet ønsket fra en privat investor, Jeppesen Byg, om at opføre et tilsvarende boligareal i form af private udlejningsboliger på den samme grund.

Nu er planerne modnet så meget, at Ikast-Brande Kommune kan gå i gang med at udarbejde en lokalplan for projektet, der i alt skal rumme 34 etageboliger i størrelser fra 1-4 værelser. Ønsket er at bygge i en højde på op til 17 meter og op til 5 etager med fladt tag.

Det meste af byggeriet bliver opført i 4 etager, men mod sydøst (nærmest Røde Kors-butikken) ønskes en mindre del opført i 5 etager som en penthouselejlighed. Byggeriet opføres parallelt med Stationsvej med en vinkel mod Kirkegade i den sydlige del af grunden.

Læs mere om planerne i Brande Bladet tirsdag.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Rahbek
    Rahbek
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 34
    Camping 34
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.