Gå til hovedindhold

Når knoglerne gør ondt

Siden efteråret har Ikast-Brande haft sin egen lokalafdeling af Gigtforeningen.

Omkring 20 mødte frem til den stiftende generalforsamling, som blev afholdt på Brande Bibliotek, og siden er der så småt kommet gang i aktiviteterne. Helt centralt står den månedlige vandgymnastik i varmtvandsbassinet i Brande Svømmecenter under ledelse af en instruktør, der er uddannet ergoterapeut. Og er der noget, der lindrer gigtsmerter, er det en tur i det varme vand.

For at give så mange som muligt lejlighed til at deltage, har man placeret de 3 kvarters vandtræning lørdag formiddag, og der er stadig 2 chancer for at nå det inden sommerferien, henholdsvis 18. april og 9. maj fortæller Else Marie Christensen, der er suppleant for bestyrelsen. Formand for lokalforeningen er Gitte Jørgensen fra Ejstrupholm.

Man har også allerede haft besøg af en konsulent fra Ikast-Brande Kommunes hjælpemiddelcentral, der fortalte om, hvilke rettigheder og muligheder man har som gigtpatient. Tanken er at køre 4 moduler i løbet af året, et pr. årstid, fortæller Else Marie Christensen, og det kunne f.eks. være at tage på udflugter og ture, når vejret er til det. Der skal være plads til alle uanset alder, understreger hun.

Desuden har man afviklet kurser i samarbejde med Helsehuset i Ejstrupholm, noget foreningen planlægger at gentage, og derudover vil man gerne i samarbejde med andre patientforeninger, noget man allerede så småt har taget hul på i forhold til Gigtforeningens lokalafdeling i Herning – for at kunne løfte nogle lidt større arrangementer.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Cut 31
    Cut 31
  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • BGU
    BGU

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.