Gå til hovedindhold

Motion for hjerne og hjerte

Årets nytårsmarcher i Bording og Brande handler ikke bare om at sætte det ene ben foran det andet, siger hjerteforeningens lokalformand, Leif Haagensen.

At gå tur handler ikke bare om at sætte den ene fod foran den anden. Det handler også om at opnå ro og at fylde sit liv op med kvaliteter – noget, som de fleste af os savner i hverdagen. Det siger formanden for Hjerteforeningen Ikast-Brande, Leif Haagensen, forud for de efterhånden traditionelle nytårsmarcher kl. 11.00 i Bording og Brande på årets første dag i 2020.

Leif Haagensen tilføjer, at det er mindst lige så vigtigt, at gåture gør glad. Det er ikke bare en følelse, for der findes faktisk en videnskabelig forklaring på, hvorfor man kan gå sig sundhed og glæde til. Udover at en halv times gåtur fem gange om ugen kan forlænge livet med tre til fem år, så forbedrer gåturen også hukommelsen, beskytter mod hjerte-kar-sygdomme, demens og hjerneblødning samt flere former for kræftsygdomme og type 2-diabetes.

Nytårsmarcherne er for alle, og har man ikke været med før, er det en god mulighed for at begynde at realisere nytårsforsætterne om at få det lidt bedre i hverdagen. Måske kan man også ved at troppe op også få lyst til at ”gå lidt videre” og tilmelde sig hjerteforeningens ugentlige hjerte-motionsarrangementer.

Det er gratis at deltage i nytårsmarchen, og der bydes på en forfriskning undervejs. I Brande mødes man på P-pladsen ved telefonhuset på Ågade. Alle kan være med på turen, som foregår på jævne stier og veje. Bl.a. går turen igennem anlægget Ørbæklund. Nytårsmarcherne foregår i ens eget tempo. Det gælder ikke om at vinde, og hvor langt man vil gå, er op til en selv. Man skal bare huske at klæde sig passende på efter vejret, slutter Leif Haagensen.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • camp 20
    camp 20
  • MES
    MES
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.