Mangler indsamlere i Brande
Red Barnet mangler indsamlere der vil gøre en forskel i Brande og omegn.
Sult, fattigdom, krig og klimakatastrofer. Millioner af børn verden over har brug for hjælp og støtte for at overleve, få en uddannelse og en god barndom. Derfor går Red Barnet på gaden søndag den 6. september, og det er stadig muligt at melde sig som indsamler i Brande og omegn.
Søndag den 6. september går Red Barnet, sammen med tusindvis af frivillige danskere, på gaden for at samle ind til børn i udsatte positioner herhjemme og ude i verden.
Og behovene er enorme. Store sultkatastrofer har ramt lande som Sudan, Afghanistan og Somalia. Voldsomme konflikter og krige påvirker flere og flere børns liv. Og klimaforandringerne ser i år ud til at sende flere børn ud i tørke, oversvømmelser og ekstremt vejr, når et af klodens største klimafænomener, El Niño, rammer udsatte børn rundt omkring i verden. Og herhjemme vokser 50.000 børn op i fattigdom, mange mistrives, er ensomme, bliver mobbet eller oplever voldsomme krænkelser online.
– Behovet for hjælp og støtte til børn er omfattende. I Ukraine og Gaza er lyden af angreb, bomber og droneangreb en stor del af hverdagen. Børn er blevet dræbt, skoler er blevet smadret og alt for mange børn har levet med konsekvenserne af krig. Andre steder bliver børn ramt af klimaforandringerne, alt imens ser vi, at flere lande har skåret massivt i nødhjælp, og det betyder, at mange børn ikke får den mad og medicin, de har brug for, siger Johanne Schmidt-Nielsen og tilføjer:
– Der er virkelig brug for, at vi går sammen og gør en ekstra indsats for at hjælpe de mange børn, der er fanget i fattigdom og krig. Situationen må ikke gøre os modløse, for vi kan alle gøre en forskel ved at samle ind og bidrage til at hjælpe, der hvor behovene er størst.
Find din rute på tilmeld.redbarnet.dk
