Skip to main content

”Manden fra Fyn” sætter kulør på Brande

Jørgen Larsen

Tirsdag d. 7. april fylder malermester Jørgen Larsen 60 år.

Jørgen Larsen er født og opvokset i Brande og gift med Berit, som han kan fejre sølvbryllup med Skt. Hans aften. Han havde sin skolegang på Dalgasskolen, hvor han senere blev formand for skolebestyrelsen. I øvrigt i den periode i starten af 00’erne, hvor man diskuterede en hel eller delvis sammenlægning med Præstelundskolen. Den direkte årsag til posten var døtrene Pernille og Eline, som i dag er henholdsvis 25 og 21. Den ældste datter, som er stewardesse hos Sun Air, bor i Klovborg med sin kæreste, som er pilot i samme flyselskab, mens datteren Eline læser til bioanalytiker i Esbjerg.

Siden 2011 har Berit og Jørgen Larsen boet i deres nybyggede hus på Feddet, men indtil da boede de i mange år på Blichersvej, hvor Jørgen Larsen var 3. generation i huset.

Efter en periode frem til 1990, hvor han var lønnet formand for Malernes Fagforening, stod han efter en generalforsamling pludselig uden arbejde.

– Jeg havde arbejdet for et samarbejde eller en sammenlægning med naboafdelingen i Holstebro, forklarer han, men da de politiske vinde blæste i en anden retning, måtte han se sig om efter noget andet. I stedet startede han for sig selv i Herning, hvor han og Berit boede på daværende tidspunkt, og tre år senere overtog han faderen, Arne Larsens firma og flyttede hjem til Brande.

- Jeg kan godt li’ Brande. Det er stort set det bedste sted at bo – her er så mange ting at lave, forklarer han om sin beslutning som for nogle år siden også førte en bestyrelsespost i Brande Borgerforening med sig.

Læs hele portrættet af fødselaren i dagens udgave af Brande Bladet.

Navne

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Menu
    Menu
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Sommerfest
    Sommerfest

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.