Gå til hovedindhold

Lukkede beslutninger – åbne konsekvenser

Jette Harrild

LÆSERBREV: Jeg har sendt en supplerende anmodning om aktindsigt til Ikast-Brande Kommune. Ikke for at skabe konflikt, men fordi borgerne stadig ikke får klarhed i en sag med stor offentlig betydning.

Et flertal i byrådet – borgmester Ib Lauritzen (V) og viceborgmester Kasper Pauli Pedersen (A) – traf beslutning om at støtte Herning Folkeblad og den nye Ikast-Brande Avis uden offentlig indsigt. Konsekvensen er, at Brande Bladet lukker, mens kommunen indgår aftale med én anden medieaktør – selvom de kunne have fortsat med både Ikast Avis og Brande Bladet, som de har gjort i 21 år, og dermed nået alle postkasser uden ekstra udgifter.

Alligevel henviser kommunen til forvaltningslovens § 27 som begrundelse for lukket behandling, men en paragraf forklarer ikke, hvad der hemmeligholdes, eller hvorfor offentligheden ikke får indsigt i en sag, der bruger skatteborgernes penge og ændrer konkurrencevilkårene for lokale medier.

Den nye Ikast-Brande Avis omdeles kun, hvor Herning Folkeblad og Ikast Avis allerede findes. Mindre byer og landområder i den sydlige del af kommunen, f.eks. Blåhøj og Klovborg, får kun en begrænset standerløsning. Avisen skal fungere som appetitvækker for betalingsmedierne Dit Ikast-Brande og Herning Folkeblad, som sammen med et formodentligt tilskud fra kommunen udgør grundlaget for den samlede redaktionelle indsats.

Det, vi ikke ved, er mindst lige så vigtigt: Hvilket samarbejdsforslag Brande Bladet kom med, hvorfor kommunen afviste det, og hvilke økonomiske og kontraktlige forpligtelser kommunen har indgået med Herning Folkeblad.

Når kommunen aktivt vælger én medieaktør og samtidig lukker dørene for borgernes indsigt, er det ikke en teknisk beslutning. Det er et politisk valg, som påvirker, hvilke medier borgerne har adgang til, og hvordan lokal journalistik kan udføres.

Åbenhed er ikke forstyrrende i et demokrati. Det er forudsætningen for, at borgerne kan følge med i, hvilke medier der får støtte, og hvilke konsekvenser beslutningerne får for lokal journalistik.


Jette Harrild

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af Ida Lykke Kjær (ikke efterprøvet) den lør, 10 jan 2026 - 13:12

Jeg modtager ikke den nye Ikast-Brande avis, hvorfor jeg ikke modtager informationer fra Ikast-Brande Kommune. Jeg kommer ikke til Brande i hver måned, hvorfor jeg heller ikke kan få den nye avis.

Det er meget beklageligt, at kommunen således vælger at holde en del af borgerne i kommunen uden for informationer fra kommunen. Informationer der dog kan være af vigtig betydning for os borgere.
Det er specielt vigtig, da kommunen juridisk set ikke behøver at meddele borgerne selv informationer, der kan være af stor betydning for os, men alene behøver af meddele sådanne oplysninger i en ugeavis eller f.eks. en Herning avis. I mange tilfælde kan sådanne informationer indeholde klagefrister for borgerne.

Venlig hilsen
Ida Lykke Kjær

Indsendt af Philips Mogensen (ikke efterprøvet) den søn, 11 jan 2026 - 21:13

Jeg vil megen gerne modtage online avisen. Og kommentare.

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • camping
    camping
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Drantum
    Drantum
  • BGU
    BGU
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland
  • BGU
    BGU

    Kalender

    04 mar.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Eunjin Ko Dey og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    05 mar.

    Generalforsamling Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    10 mar.

    Foredrag med Niels Krause-Kjær i Højskoleforeningen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    18 mar.

    Generalforsamling i Brande Vandværk

    Arrangør: Brande Vandværk
    Sted: Brande Vandrerhjem
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.