Gå til hovedindhold

Løsningsforslag for psykiatriske lidelser

Finn Brostrup

LÆSERBREV: Jeg synes at de praktiserende læger skal tilbydes en hurtig opkvalificering inden for psykiatriske lidelser, så de kan være med til at nedbringe ventetider nu og her. I stedet for at de skal sende patienterne ud på de lange ventelister i det psykiatriske behandlingssystem, som er overbelastet. - Vi har dygtige praktiserende læger som med de rette opkvalificeringer, på fx "Top 5. af de mest almindelige psykiske lidelser, med dertil hørende medicin", kunne sætte ind med medicinsk behandling med dét samne. - Til gavn for patienter, pårørende og sundhedsvæsenet i Danmark. 

- Fx er ventetiden for ADHD-udredning i Region Midtjylland lang og varierer, og kan være op til 150 uger, og den er fortsat stigende! - Patienter har ret til at blive udredt inden for 30 dage ved henvisning til sygehuspsykiatrien, men i praksis er der lange ventetider, især i Region Midtjylland. Dét går simpelthen ikke.  - Jeg har masser af ideer og forslag til løsninger inden for sundhedsvæsenet:

 

1. Bedre rammer til de praktiserende læger i landdistrikterne, med henblik på bedre dækning.

2. Parkering ved alle Sygehuse skal selvfølgelig være gratis.

3. Ventetider i det offentlige system skal ned. - Der er eksempler på patienter, der skal vente helt op til fire til seks år, før de overhovedet kan få en tid til udredning ved en psykiater.

4. Det skal være muligt at kunne få tid ved egen lægen med mere end én sygdom. - Nu er reglerne faktisk, at du kun må komme med én sygdom og ikke en liste med komplicerede sygdommer. Der er kun sat 15 minutter af til én sygdom pr. konsultation.

5. Mikrodosering af psykedeliske stoffer. - I rigtig mange tilfælde har de nyeste metoder vist fremragende resultater.

Mvh. Finn Brostrup. Nr. Snede. Kandidat til Regions- og Kommunalvalget, tirsdag den 18. november, 2025. for Dansk Folkeparti. 

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Kroket
    Kroket
  • camping
    camping
  • BGU
    BGU
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Foreningen Norden
    Foreningen Norden
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Fælleslisten
    Fælleslisten
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen

    Kalender

    10 mar.

    Foredrag med Niels Krause-Kjær i Højskoleforeningen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    16 mar.

    Krocket i SIM - åbent hus

    Arrangør: SIM
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande
    18 mar.

    Generalforsamling i Brande Vandværk

    Arrangør: Brande Vandværk
    Sted: Brande Vandrerhjem
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne
    23 mar.

    Krocket i SIM - åbent hus

    Arrangør: SIM
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.