Gå til hovedindhold

Langt det meste strøm fra Ulkær Mose vindpark går ud i elnettet

Vindmøller

Af Malene Petersen, Kommunikations- og marketingschef, Eurowind Energy

Bruno Ostenfeldt Jensen spørger, hvor strømmen fra Ulkær Mose og Kratlund skal hen.

Det korte svar er: Ud på elnettet.

For Ulkær Mose er der indgået aftale om nettilslutning, og møllerne forventes idriftsat omkring 1. december 2026. Projektet får i første omgang begrænset netadgang, men det er noget ganske andet end ikke at have adgang til nettet.

100 procent. Så stor en del af tiden er Ulkær Mose garanteret mulighed for at eksportere 32 MW til elnettet. De sidste 17,5 WM af parkens kapacitet, er vi garanteret i 92,2 procent af tiden. Begrænsningerne vil primært kunne forekomme i perioder, hvor der i forvejen er meget store mængder vedvarende energi i nettet, og hvor elpriserne derfor også er lave.

At bruge den begrænsede netadgang som argument for, at strømmen ikke kan komme væk fra Ulkær Mose, er derfor ganske enkelt forkert.

Bruno Ostenfeldt Jensen hæfter sig også ved 2033 som året, hvor nettet omkring Ikast skulle være tilstrækkeligt udbygget. Men den plan, han henviser til, er ikke længere den aktuelle. Energinet har valgt ikke at etablere den tidligere planlagte station i området. Netudbygningen skal i stedet ske via det lokale netselskab, og vores forventning er derfor, at Ulkær Mose får fuld netadgang allerede i 2029.

Bruno Ostenfeldt Jensen spørger også, hvem der skal betale. Her efterlades læseren med det indtryk, at regningen for netudbygningen bare sendes videre til elkunderne. Så enkelt er det ikke. VE-projekter betaler selv størstedelen af den nødvendige netinfrastruktur gennem tilslutningsbidraget, som opkræves, når produktionsanlægget sættes i drift.

For Kratlund er nettilslutningen endnu ikke endeligt afklaret. Men i Danmark er det praksis, at et offentligt selskab som Energinet ikke må planlægge sin investering, før der er vished for, at den pågældende lokalplan er vedtaget. Derfor har det altid været sådan, at man vedtager lokalplanen, og derefter påbegyndes arbejdet med at udbygge nettet. Alt dette er man i gang med at arbejde med lige nu.

Det er dyrt at udbygge det danske energinet og skabe en helt ny dansk energiinfrastruktur, som kan gøre os selvforsynende med strøm. Så ingen ønsker at vedtage projekter, som ikke kan komme af med strømmen. Vi har brug for alt den strøm, vi kan producere, for at bidrage til Danmarks og Europas voksende energibehov. 

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Takkeannonce Jonna
    Takkeannonce Jonna
  • camp41
    camp41
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Peter Møller
    Peter Møller

    Kalender

    08 okt.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper Rahbæk Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    09 okt.

    Tur til Uhre med Familie & Samfund

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Rundt i Uhre - se annoncen i Brande Bladet i uge 40
    20 okt.

    Syng-Dansk-Dag i Remisen

    Arrangør: RemisenBrande og Højskoleforeningen
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    23 okt.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    25 okt.

    Koncert med SAXOPATHS

    Arrangør: Eunjiin Dey
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.