Gå til hovedindhold

Læserbreve i Brande Bladet

Læserbreve

Alle er velkomne med læserindlæg i Brande Bladet, men da vi forventer at se ind i et par måneder med ekstra pres på pladsen i avisen, vil vi forbeholde os ret til at forkorte indlæg hvis de indeholder flere end 450 ord.

OG vi forbeholder os også ret til ikke at bringe læserbreve der er en gentagelse af tidligere fremsendte indlæg, eller hvis samme kandidat eller læser fremsende mange indlæg.

At der skal overholdes en god tone i læserbrevene, betragter vi som en selvfølge.

Vi vil heller ikke automatisk lægge indlæggene ud på Facebook, da vi ikke vil stå fadder til mange af de svar og kommentarer der er på nettet.

Men ellers vil vi ønske alle en god valgkamp.

OG – så er der selvfølgelig altid mulighed for at købe annonceplads. Her bestemmer man selv hvad der skal stå i budskabet og hvordan det skal præsenteres – bare man holder sig indenfor god presseskik!

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af Gerda Johansen (ikke efterprøvet) den lør, 27 sep 2025 - 09:43

Kaos ved ny skole

Jeg bor i nærheden af den nye skole Artium på Hyvildvej i Brande. Hver dag krydser børn vejen for at komme til og fra skole – men der er ingen fodgængerovergang og ingen skilte, der viser, at her ligger en skole. Kommer man i spidsbelastninger, er det ren kaos med biler, cyklister, børn og meget tung trafik.

Kører man forbi den gamle skole, er der både fartbegrænsning og tydelig skiltning. Men ved Artium, som har ligget her i fire år, er der intet. Det virker helt uforståeligt.

Jeg ved godt, at der er sat penge af til en cykelsti, men lur mig, om det ikke tager flere år, før den bliver en realitet. Børns sikkerhed kan ikke vente så længe.

Jeg kan simpelthen ikke forstå, at lokalbetjenten i byrådet ikke kan gøre noget her – især når man ved, hvor hårdt han har kæmpet imod mere trafik, både på Christiansminde og ved de andre nybyggerier.

Med venlig hilsen
Gerda Johansen

Indsendt af Lars Lyhne (ikke efterprøvet) den man, 29 sep 2025 - 16:40

Hej Gerda
Jeg kan fortælle dig, at lokalbetjenten gør hvad han kan. Det gjorde jeg allerede da man vedtog , at alt tung trafik med kørslen til både Christiansminde samt Brande syd, skulle køre ad Hyvildvej. Min ene stemme mod 22 andre rakte ikke, men jeg er ligesom dig enig i, at vi for længst skulle have etableret noget til at sikre skolevejen. Man kan kun håbe, at der nu snart kommer noget brugbart. Det burde have været på på plads, da første elev mødte ind, men selv en lokalbetjent kan ikke hekse, desværre.
Med venlig hilsen
Lars Lyhne

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Fælleslisten
    Fælleslisten
  • Camping
    Camping
  • Brande City
    Brande City
  • Brande IF
    Brande IF
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Malerfirmaet Peter O.
    Malerfirmaet Peter O.
  • Birkebæk
    Birkebæk
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Foreningen Norden
    Foreningen Norden
  • Pippi Langstrømpe
    Pippi Langstrømpe
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Kroket
    Kroket
  • BGU
    BGU

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    19 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teaterkompagniet i Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    20 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teater Kompagniet Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne
    21 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teater Kompagniet Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    23 mar.

    Krocket i SIM - åbent hus

    Arrangør: SIM
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.