Skip to main content

Lærerrådsmøde i byrådssalen

Massivt fremmøde fra utilfredse lockoutede lærere til byrådsmødet mandag aften.
Af Laila Kempel
Der var fyldt i byrådssalen mandag aften. Massivt. En meget stor del af Ikast-Brandes lockoutede lærere valgte nemlig at møde frem for at stille tre princippelle spørgsmål til byrådspolitikerne.Det handlede om deres manglende feriepengeudbetalinger, retorikken i konflikten og hvorvidt de sparede lønubetalinger bliver på skolernes budgetter.
Carsten Kissmeyer svarede på de tre spørgsmål, hvor han holdt sig til de retningslinjer KL havde stukket ud.Hvad lærerne reelt havde forventet at få ud af deres massive protest skal være usagt, men tydeligvis var mange skuffede da de efter en halv times tid igen forlod byrådssalen.
Borgmesteren valgte af hensyn til den store lærerdeltagelse at bytte rundt på dagsordnen og behandlede pkt 16 som det første. Punktet omhandlede byrådets vilje til at bruge 20 mio kr. på at implementere den nye skolereform og sikre, at der var bedre arbejdspladser på skolen til lærerne.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport
  • 50
    50
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.