Gå til hovedindhold

Køerne kom i centrum

- Nøørrjh, det er en ko, lyder det imponeret fra et af de 10 børnehavebørn fra Gludsted Børnehus, som tirsdag formiddag aflagde besøg hos de 13 kunstnere i gymnastiksalen på Gludsted Friskole.

Kunstnerne, som i år udover Danmark kommer fra Japan, Polen, Brasilien og Tyskland, deltager i den niende internationale art workshop i Gludsted, og de er for alvor ved at kunne skimte afslutningen på deres to ugers ophold i den lille landsby nordøst for Ejstrupholm.

Koen, som næppe er et helt ukendt syn for børnehavebørnene, er tegnet af den polske kunstner, Mariola Landowska, og den udgør et fint eksempel på, hvor kunstnere henter deres inspiration.

I løbet af den første uges ophold bliver kunsterne sendt på sightseeing i Gludsted og omegn, og under besøget hos familien Helms på Sommerbjerg dukkede et par mosbegroede kokranier samt flere tilhørende koknogler frem af gemmerne. De har på vidt forskellig måde sat deres præg på flere af kunstnernes værker, og mens det er let at genkende konturerne af koens hoved hos både Mariola Landowska og brasilianske Renato Valle, er det straks sværere at se, hvordan kranierne har inspireret tyske Anna Ditscherleins malerier – men ikke desto mindre ligger de linet op ved siden af hendes lille ”værksted” i gymnastiksalen.

Fredag eftermiddag er der fernisering på udstillingen på Gludsted Friskole, hvor Ikast-Brande Kommunes formand for Kultur- og fritid, Helle Mathiasen (V), holder åbningstalen.

De udvalgte værker vil desuden som noget nyt blive udstillet på Ikast Bibliotek fra d. 7. august.

 

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Brande
    Brande
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Cut 31
    Cut 31

    Kalender

    22 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Claus Møller

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Arnbjørn Hågensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Jørgen Jørgensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord og Tetiana Maksymova
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.