Skip to main content

Klager over Blåhøj-møller afvist

Planklagenævnet har 4. maj af formelle årsager afvist to enslydende klager over mangler i den miljørapport, der skal gøre det muligt at tilvejebringe plangrundlaget for opstilling af tre vindmøller i Karstoft Ådal for enden af Buelundvej øst for Blåhøj.

To naboer til det potentielle vindmølleområde har i februar indsendt to enslydende klager over mangler i miljørapporten til planforslagene for vindmølleanlægget på vegne af i alt 147 naboer. Derudover har de klaget over forberedelserne til opførelsen af de 3 vindmøller med anmodning om, at klagen får opsættende virkning. Den ene nabo har desuden indsendt en selvstændig klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet over miljøkonsekvensrapporten.

Planklagenævnet har udelukkende behandlet spørgsmålet om, hvorvidt forslaget til kommuneplantillægget er vedtaget i overensstemmelse med planloven, hvilket nævnet finder er tilfældet. Nævnet kan derimod ikke behandle de øvrige klagepunkter i sagen. Det skyldes, at miljøvurderingerne først kan påklages i forbindelse med den endelige vedtagelse af planen.

Det betyder, at forslagene til lokalplan og kommuneplantillæg med tilhørende miljørapport fortsat er gældende, som de foreligger.

Om planerne kan nå at blive behandlet inden sommerferien er dog yderst tvivlsomt. Eftersom det endnu ikke har været muligt at afholde et fysisk borgermøde om vindmølleplanerne, har Ikast-Brande Kommune valgt at forlænge høringsfristen, så den nu løber frem til 15. juni.

Først derefter kan planmaterialet gøres klar til politisk behandling, hvilket derfor efter al sandsynlighed tidligst kommer til at ske i løbet af efteråret.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Rahbek
    Rahbek
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 34
    Camping 34
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.