Karl Erik fejrer guldbryllup med både konen og Rockwool
71-årige Karl Erik Lund fra Give kunne i sensommeren 2025 markere to markante milepæle. Han har netop fejret både 50 års ægteskab med sin kone Birte og 50-års jubilæum for samarbejdet med Rockwool. Allerede i 1975 begyndte han nemlig at arbejde med Rockwool, og siden da har det været det eneste materiale, han har haft i sin isoleringsmaskine.
I 1986 grundlagde Karl Erik Lund sit eget firma af samme navn, med fokus på tømrerarbejde og isolering. Gennem årene voksede virksomheden støt, og i dag beskæftiger han seks medarbejdere. For tre år siden overdrog han tømrerafdelingen til en nær kollega, så virksomheden nu udelukkende arbejder med isoleringsopgaver.
I en alder af 71 år arbejder Karl Erik fortsat på fuld tid. Han kører selv ud og laver hulmursisolering, mens to af medarbejderne står for loftsisolering.
Læs hele artiklen i Brande Bladet i denne uge!
