Gå til hovedindhold

International Village Brande tager til Kulturmødet

Ulla Bundgaard

Morten Colbert og Ulla Bundgaard (bill.) fra DOF Brande/Nr. Snede Aftenskole er blevet inviteret til at holde et oplæg på Kulturmødet Mors 2019 for at fortælle om International Village Brande.

Under overskriften ”Ny i byen” fortæller duoen om de erfaringer, de har gjort sig med at samarbejde med Brandes erhvervs- og foreningsliv om at byde internationale tilflyttere velkommen til Brande. Med på Kulturmødet kommer også de 2 deltagere Olga Yurchenko fra Ukraine og Karishma Pathania fra Indien, som begge er bosiddende i Brande.

- Vi har oplevet stor interesse for projektet fra andre byer, og vi glæder os til at fortælle om vores erfaringer på Kulturmødet, der i år har valgt at sætte fokus på kulturens samspil med verden. Det er jo i bogstaveligste forstand, det, vi laver, når vi introducerer dansk kultur for nye branditter, der kommer til fra hele verden. På Kulturmødet er der også fokus på kreative partnerskaber – og sådanne har vi været så heldige at indgå mange forskellige over de 3 år, projektet har kørt, forklarer Morten Colbert og Ulla Bundgaard, der har oplevet en enorm nysgerrighed og samarbejdsvillighed fra branditterne.

- Deltagerne har sat stor pris på at deltage i kurserne. De giver udtryk for, at de har fået både indsigt og hjælp til at skabe netværk i deres nye hjemland og deres nye hjemby, udtaler duoen videre.

International Village Brande er et projekt drevet af DOF Brande/Nr. Snede Aftenskole i samarbejde med kommunen, det lokale erhvervsliv, Siemens Gamesa og Bestseller. Projektet byder internationale tilflyttere velkommen til Brande. International Village Brande startede i 2016 som et forsøgsprojekt, hvor Erhvervsrådet Herning-Ikast-Brande fik puljemidler hjem fra Integrationsministeriet og Dansk Oplysningsforbunds Initiativpulje.

Under overskriften International Village Brande undervises de udenlandske tilflyttere i at bo i Brande. Kursusrækken har blandt andet dansk madlavning, foreningsaften, besøg på biblioteket, busture i lokalområdet, virksomhedsbesøg, rådgivning i forhold til bosætning og huskøb og meget andet på programmet. Forløbet har været suppleret med et par foredrag, hvor Dansk Industri via det lokale erhvervsråd har sponsoreret foredragsholderne. Det har betydet, at antropologen Dennis Nørmark og amerikanske Kay Xander Mellish blandt andet har været på besøg for at fortælle om den danske kultur.

- Vi oplever nu et blomstrende internationalt miljø i Brande og omegn – og der er blevet oprettet internationale afdelinger af både Rotary og Soroptimist International. Her er flere deltagere fra International Village Brande-forløbene blevet optaget, fortæller Morten Colbert og Ulla Bundgaard.

Oplægget finder sted på lørdag kl. 10 Hos Maj-Britt, Gasværksvej 22, Nykøbing Mors.

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • camp 36
    camp 36
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.