Skip to main content

Ikast-Brande supplerer Midttrafiks høringsvar om togdrift

Ikast-Brande Kommune har indsendt nogle supplerende bemærkninger til det høringssvar, som Midttrafik har sendt til Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen vedrørende den statslige trafikplan for årene 2017-2032.

For så vidt angår strækningen Vejle-Struer, som passerer igennem Brande, bemærker Midttrafik i sit høringssvar blandt andet, at der allerede fra 2022 planlægges en øget betjening på strækningen med regionaltog med skift i Vejle. Der opretholdes fire daglige direkte forbindelser i hver retning.

Fra 2027 er der lagt op til fuld adskillelse mellem fjerntog og regionaltog. Dette skulle medføre øget punktlighed, men adskillelsen hænger efter Midttrafiks opfattelse også sammen med, at der fra 2027 er eltogsdrift mellem København og Aalborg, og at der i givet fald kan etableres direkte afgange, når Vejle-Struer elektrificeres.

Øget punktlighed vil også kræve øgede overgangstider i Vejle, hvis man samtidig skal undgå, at passagerer fra fjerntog henvises til en senere afgang med regionaltoget, hvor der kun er timedrift. I dag afgår tog mod Herning/Holstebro et minut efter ankomst Vejle. For at undgå det, man i fagsproget betegner som ”svigtende korrespondancer” – at et tog ankommer for sent til at passagererne kan nå at skifte til et andet – foreslås det, at der indføres halvtimedrift morgen og eftermiddag, hvilket også ville gøre strækningen langt mere pendlerrelevant for byerne på strækningen.

I en enkelt time om morgenen på hverdage er der halvtimedrift med ankomst Herning 7.28 og 7.58 og i Vejle 7.31 og 7.54, og Midttrafik går ud fra, at denne halvtimedrift som minimum opretholdes.

Minimumsbetjening

Udover at tilslutte sig Midttrafiks bemærkninger lægger Ikast-Brande Kommune i sit svar især vægt på, at der opretholdes samme betjening af stationerne, som der er i de eksisterende køreplaner med timedrift og halvtimedrift i morgentrafikken, og at der sikres passende overgangstid mellem regionaltog og fjerntog.

Kommunen betegner den nuværende betjening som ”minimumsbetjening” og påpeger, at der er konkrete planer for en ambitiøs udvikling af Brande.

For så vidt angår de øst-/vestgående togforbindelse mellem Herning og Århus via Silkeborg, Engesvang, Bording og Ikast, gør Ikast-Brande Kommune opmærksom på vigtigheden i at fastholde den nuværende betjening med halvtimedrift i Ikast og timedrift i Engesvang og Bording.

Ikast-Brande Kommune hilser etableringen af stationen ved Gødstrup velkommen, men savner svar på, hvordan etableringen af stationen vil påvirke betjeningen på strækningen. Ikast-Brande Kommune ser stadig gerne, at der genindføres halvtimesdrift i Engesvang og Bording, fremgår det af høringssvaret.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • 50
    50
  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    13 Dec.

    Juleudstilling hos Aaskov Design

    Arrangør: Aaskov Design ved Gitte Frahm Aaskov
    Sted: Aaskov Design, Dr. Arendsvej 6, Brande
    14 Dec.

    Juletræsfest i Brande Kirke og Sognegård

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og "Juletræslauget"
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.