Gå til hovedindhold

Ikast-Brande supplerer Midttrafiks høringsvar om togdrift

Ikast-Brande Kommune har indsendt nogle supplerende bemærkninger til det høringssvar, som Midttrafik har sendt til Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen vedrørende den statslige trafikplan for årene 2017-2032.

For så vidt angår strækningen Vejle-Struer, som passerer igennem Brande, bemærker Midttrafik i sit høringssvar blandt andet, at der allerede fra 2022 planlægges en øget betjening på strækningen med regionaltog med skift i Vejle. Der opretholdes fire daglige direkte forbindelser i hver retning.

Fra 2027 er der lagt op til fuld adskillelse mellem fjerntog og regionaltog. Dette skulle medføre øget punktlighed, men adskillelsen hænger efter Midttrafiks opfattelse også sammen med, at der fra 2027 er eltogsdrift mellem København og Aalborg, og at der i givet fald kan etableres direkte afgange, når Vejle-Struer elektrificeres.

Øget punktlighed vil også kræve øgede overgangstider i Vejle, hvis man samtidig skal undgå, at passagerer fra fjerntog henvises til en senere afgang med regionaltoget, hvor der kun er timedrift. I dag afgår tog mod Herning/Holstebro et minut efter ankomst Vejle. For at undgå det, man i fagsproget betegner som ”svigtende korrespondancer” – at et tog ankommer for sent til at passagererne kan nå at skifte til et andet – foreslås det, at der indføres halvtimedrift morgen og eftermiddag, hvilket også ville gøre strækningen langt mere pendlerrelevant for byerne på strækningen.

I en enkelt time om morgenen på hverdage er der halvtimedrift med ankomst Herning 7.28 og 7.58 og i Vejle 7.31 og 7.54, og Midttrafik går ud fra, at denne halvtimedrift som minimum opretholdes.

Minimumsbetjening

Udover at tilslutte sig Midttrafiks bemærkninger lægger Ikast-Brande Kommune i sit svar især vægt på, at der opretholdes samme betjening af stationerne, som der er i de eksisterende køreplaner med timedrift og halvtimedrift i morgentrafikken, og at der sikres passende overgangstid mellem regionaltog og fjerntog.

Kommunen betegner den nuværende betjening som ”minimumsbetjening” og påpeger, at der er konkrete planer for en ambitiøs udvikling af Brande.

For så vidt angår de øst-/vestgående togforbindelse mellem Herning og Århus via Silkeborg, Engesvang, Bording og Ikast, gør Ikast-Brande Kommune opmærksom på vigtigheden i at fastholde den nuværende betjening med halvtimedrift i Ikast og timedrift i Engesvang og Bording.

Ikast-Brande Kommune hilser etableringen af stationen ved Gødstrup velkommen, men savner svar på, hvordan etableringen af stationen vil påvirke betjeningen på strækningen. Ikast-Brande Kommune ser stadig gerne, at der genindføres halvtimesdrift i Engesvang og Bording, fremgår det af høringssvaret.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • MES
    MES
  • camp 21
    camp 21
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.