Skip to main content

Ikast-Brande runder milepæl

For første gang siden 5. december er incidenstallet (antallet smittede de seneste 7 dage pr. 100.000 indbyggere) i Ikast-Brande Kommune under 100.

Det seneste døgn er blot to af kommunens borgere blevet testet positive for Covid-19, hvilket bringer antallet af nysmittede den seneste uge ned på 40. Det svarer til et incidenstal på 97.

I uge 1 blev ialt 58 borgere i Ikast-Brande Kommune testet positive for Covid-19, og ugen før (uge 53) var tallet 77.

Siden de første danske Covid-19-smittede blev registreret i februar sidste år er ca. 2 % af borgerne i Ikast-Brande Kommune dermed ifølge den daglige opgørelse fra Statens Seruminstitut blevet testet positive for Covid-19.

Den lidet flatterende førsteplads på den rangliste indtages af Ishøj Kommune, hvor ca. 8 % af borgerne (altså 4 gange så mange som i Ikast-Brande) er blevet testet positive siden februar, og den københavnske vestegnskommune topper da også den øjeblikkelige liste med et incidenstal på over 600.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camp
    Camp

    Kalender

    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande
    29 Nov.

    Julemarked i Thyregod

    Arrangør: Thyregod Fritidscenter og Thyregod spejderne og Thyregod Skole/FJUK
    Sted: Thyregod Hallen
    30 Nov.

    Familiegudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Sognepræst Rie Mortensen og Uhre Menighedsråd
    Sted: Uhre Kirke
    30 Nov.

    Adventsgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Menighedsrådet i Skærlund Kirke
    Sted: Skærlund Kirke
    04 Dec.

    Huskegudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.