Skip to main content

I Uhre gør man sig klar til byfest

Uhre byfest

Af Anne-Marie Pedersen

I den kommende weekend afholder Uhre deres årlige byfest.

Byfesten bliver afholdt i et samarbejde mellem Uhre Udviklingsråd og Uhre GIF.

De sidste mange år har byfesten ligget den 1. weekend i juni, men grundet helligdage og konfirmationer, valgte festudvalget at rykke byfesten i år til denne weekend.

Formanden for Uhre Udviklingsråd Dorthe Zacho glæder sig til weekenden.

- Vi håber, at folk er vendt friske og festklare tilbage fra sommerferien. Vi er i hvert fald klar med et program med mange forskellige aktiviteter. Så kan forældrene nyde en kold fadøl, mens børnene giver den gas. Lørdag morgen vil der som altid være gratis morgenkaffe, takket være vores sponsorer, og her skal årets borger igen kåres. Så jo, vi glæder os til byfesten – som i øvrigt ”bare” er flyttet tilbage til det tidspunkt, som var traditionen for flere år tilbage, lyder det fra Dorthe Zacho.

Fra aktivitetsudvalgets side, som er et udvalg under festudvalget, er der også glæde at spore, dog krydret med en spændt forventning til weekendens udfoldelser.

Udvalgsformanden er Janni Gejl Gamborg Axelsen og hun fortæller, at byfesten starter op fredag kl. 14.00 med et stort optog fra Uhre Friskole og ned til festpladsen. Her deltager foruden eleverne på skolen, også dagtilbuddet Uhrskoven og den lokale dagplejer. Vi forventer omkring 200 børn i optoget, og så håber vi, at der ligesom tidligere år, vil stå en masse forældre og bedsteforældre og hilse på os op langs Uhre Byvej. Når vi kommer op på festpladsen, vil der være is og vand til alle børnene. Herefter vil der være lidt underholdning fra børnene i Uhrskoven, inden vi får besøg af tryllekunstneren Tryllestøv, som for øvrigt blev Danmarksmester i børnetrylleri i 2016. Efter tryllekunstnerens optræden er det så børnenes tur til at optræde. Igen i år afholder vi nemlig Talentshow for børn. Her kan alle børn med tilknytning til Uhre deltage med lige præcis det de har lyst til. Her er 1. præmien kr. 500,- og alle de deltagende børn får en fribillet til vores store hoppe og legeland, smiler Janni, næsten helt forpustet og fortæller videre, at lørdag forsætter de mange aktiviteter med blandt andet DGI fodboldstævne og kæpheste væddeløb. Så jo, i aktivitetsudvalget glæder vi os også meget til weekenden. Vi har virkelig mange aktiviteter at holde styr på, og det er selvfølgelig for at trække flest mulige folk herop. Alt dette kunne selvfølgelig ikke lade sig gøre uden alle de fantastiske virksomheder, som år efter år sponserer vores ”lille” byfest. Det er vi så taknemmelige for, så en stor tak til dem. Ellers håber vi jo bare på, at weekenden forløber efter planen og at vejrguderne er med os, afslutter Janni Gejl Gamborg Axelsen.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Rahbek
    Rahbek
  • Camping 34
    Camping 34

    Kalender

    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet
    23 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet
    27 Aug.

    Kirkefrisen laves

    Arrangør: Rune Lyager og Arne Holst-Larsen
    Sted: Anlægget Brande hele dagen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.