Gå til hovedindhold

Hvor handler du ind til jul?

Susanne Sommerlund

Nethandlen oplever et boom, mens de fysiske butikker har det stadigt hårdere i takt med, at Corona-restriktionerne bliver flere. Men det er ikke uproblematisk, at en del af handlen flytter fra de fysiske butikker til netbutikkerne.

Af Susanne Sommerlund, formand for HK Handel MidtVest

­­­­­­­­­

Efter pressemødet 7. december 2020 har 29 danske handelsbyer, heriblandt Herning City, Vores Ikast, Mors Handel og Vi er Viborg, skrevet et åbent brev til statsminister Mette Frederiksen, erhvervsminister Simon Kollerup og direktør for Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm, hvor de appellerer til, at de nu, mere end nogensinde før, bliver nødt til at bakke op om den danske detailhandel.

De henviser til, at december er én af branchens travleste måneder og, at julehandlen er den periode, som kunne være med til at indhente meget af den tabte omsætning fra den første Corona-bølge. ”Derfor er det yderst kritisk, når I som regering og sundhedsmyndighed bruger en uhensigtsmæssig retorik om at handle på nettet fremfor i de fysiske butikker”, skriver de

Som formand for HK Handel MidtVest vil jeg gerne advare mod at tro, at det er ganske uproblematisk, at en del af handlen flytter fra de fysiske butikker til netbutikkerne.

Vi ved af erfaring, at der er længere mellem virksomheder med overenskomster og ordnede forhold indenfor nethandlen, og arbejdsmiljøet bærer tit præg af stor travlhed.

Når du handler på nettet, er det heller ikke sikkert, at ordren går til en dansk virksomhed med ansatte her i landet. De netop frigivne feriepenge, der skulle give et boost til vores egen detailhandel, kan altså være medvirkende til, at udenlandske webshops vinder frem. Og de store udenlandske onlinebutikker bidrager ikke til finansieringen af sygehuse, plejehjem, skoler med mere i Danmark.

Alt i alt kan restriktionerne for detailhandlen betyde, at der ikke kun bliver længere mellem kunderne, men også mellem medarbejderne i butikkerne. Det er ekstra kritisk i en tid, hvor dansk økonomi er udfordret, og hvor mange danskere har mistet jobbet som følge af Corona-krisen.

Vi har de seneste år set flere og flere tomme lokaler i bybilledet. Hvis du ønsker butikker i dit lokalområde, er det vigtigt, at du også bruger dem i denne svære tid. Jeg har for at bakke op om detailhandlen i det midt- og vestjyske område tænkt mig at lægge min julehandel lokalt – hvor handler du ind til jul?

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Forårskoncert
    Forårskoncert
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • camp 19
    camp 19
  • Agroland
    Agroland
  • MES
    MES
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    12 maj.

    Forårskoncert i Brande Kirke

    Arrangør: Organisterne og aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.